Partnerzy serwisu:

Będzie obwodnica w ciągu tzw. Zakopianki Bis

Elżbieta Pałys 08.01.2021

Będzie obwodnica w ciągu tzw. Zakopianki Bis
Fot. Google Maps
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zbada możliwe warianty budowy obwodnicy Raby Wyżnej w ciągu DW-958. Nowa droga pozwoliłaby wyprowadzić poza tereny zabudowane ruch drogowy w stronę Zakopanego. Przez tę miejscowość prowadzi bowiem tzw. Zakopianka Bis, czyli trasa będąca alternatywą dla DK-47 Chabówka – Zakopane.
Tuż przed końcem roku ZDW ogłosił przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji tej obwodnicy oraz pozyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Planowana droga omijałaby jednocześnie Rokiciny Podhalańskie i Chabówkę.

W ramach zamówienia wykonawca miałby do opracowania studium korytarzowe, koncepcję wielowariantową, materiały do decyzji środowiskowej wraz ze złożeniem wniosku oraz uzyskanie tej decyzji, a także koncepcję programową z elementami programu funkcjonalno –użytkowego.

Efektem ma być przedstawienie wariantowych rozwiązań nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 958. Opracowania mają także dać odpowiedź na pytanie o zasadność oraz skutki realizacji nowego układu drogowego – chodzi m.in. o wpływ na przepustowość i bezpieczeństwo ruchu.

Droga wojewódzka nr 958 Chabówka – Zakopane jest alternatywą dla drogi krajowej nr 47 Chabówka – Zakopane, czyli popularnej Zakopianki. Ponieważ prowadzi przez tereny zabudowane, podróż tą trasą napotyka na liczne zjazdy i skrzyżowania niedostosowane do krajowego ruchu. To z kolei przekłada się na gorszą przepustowość i niższe bezpieczeństwo.

Kompleksowa rozbudowa tej drogi nie jest możliwa ze względu na lokalizację pomiędzy torami kolejowymi a rzeką Rabą. Budowa obwodnicy nie tylko wyprowadziłaby ruch poza teren zabudowany, ale i poprawiłaby połączenia z drogą krajową nr 7 Rabka – Chyżne, uwzględniając także planowaną rozbudowę trasy krajowej do drogi o parametrach ekspresowej.

Obwodnica w założeniach miałaby być drogą klasy G z jedna jezdnią, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Oferty ZDW będzie przyjmować do 12 lutego. Na wykonanie dokumentacji przewiduje 24 miesiące.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony