Partner serwisu

Będzie prefinansowanie dla projektów w ramach KPO

ep. 14.06.2022

Będzie prefinansowanie dla projektów w ramach KPO
fot. Pixabay
Rząd chce zapewnić prefinansowanie dla projektów, które są planowane do realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zaangażuje w tym celu Polski Fundusz Rozwoju. To ma być rozwiązanie na okres przejściowy do czasu realizacji tzw. kamieni milowych wskazanych przez Unię.
To na razie projekt, ale według rządowych planów, odpowiednie regulacje mają być przyjęte jeszcze w tym miesiącu. Chodzi o zmiany w uchwale w sprawie Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm.

Mowa o rozwiązaniu na czas zanim spełnimy warunki, jakie postawiła nam w związku z KPO Unia Europejska. W grę wchodzi 58 mld euro, które mają pomóc w odbudowie gospodarki po okresie pandemii. Na środki czekamy od wielu miesięcy. Dopiero niedawno, po długich negocjacjach Komisja Europejska zatwierdziła przedstawione przez Polskę dokumenty, jednak faktyczne wypłaty uzależniła od spełnienia określonych warunków związanych z praworządnością. To tzw. kamienie milowe. Jak wynikało ze słów przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, nie ma mowy o wypłatach ze strony Unii przed wypełnieniem postawionych warunków. To wstrzymuje możliwość realizacji zaplanowanych przedsięwzięć.  

Rząd znalazł pomysł jak ruszyć z miejsca. Chce zapewnić finansowanie przejściowe ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków bezzwrotnych z instrumentu na rzecz Odbudowy i zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RFF). Jak wytłumaczono w uzasadnieniu projektu, PFR zostanie zasilony środkami RRF (to pieniądze zaplanowane w budżecie środków europejskich, a pochodzące z zaliczki i płatności okresowych z KE, na podstawie zlecenia płatności złożonego w BGK przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego).

Jeśli te środki zostaną wyczerpane, PFR na potrzeby finansowania przejściowego ma wyemitować obligacje krajowe i zagraniczne. Rada Ministrów zaplanowała, że odpowiednie przepisy zostaną uchwalone do końca II kwartału. 


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony