Partnerzy serwisu:

Będzie videotolling na państwowych autostradach

Elżbieta Pałys 02.01.2020

Będzie videotolling na państwowych autostradach
fot. Google Maps
Za przyjazd państwowymi odcinkami autostrad zapłacimy automatycznie. Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce zlecić przygotowanie systemu, który będzie rozpoznawał tablice rejestracyjne pojazdów. Rusza przetarg.
System videotollingu ma być wykorzystany na płatnych odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Zadaniem wykonawcy, którego szuka GITD ma być zaprojektowanie, wykonanie, implementacja, obsługa oraz utrzymanie systemu poboru opłat od pojazdów lekkich z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych na obu odcinkach administrowanych przez publicznego operatora.

Videotolling ma być dodatkową metodę dokonywania opłaty za przejazd, funkcjonującym równolegle do systemu manualnego oraz elektronicznego, które obowiązują obecnie.

W ramach prawa opcji zamawiający może dodatkowo zlecić integrację videotollingu z nowym krajowym systemem poboru opłat oraz budowę aplikacji klienckiej.

Ogłoszenie tego przetargu poprzedził dialog techniczny.

Wykonawca, który zaprojektuje i wdroży rozwiązanie będzie wybrany na podstawie kryteriów: termin osiągnięcia kamienia milowego, którym będzie rozpoczęcie świadczenia usługi poboru opłaty za przejazd w ramach videotollingu - waga: 25, termin osiągnięcia kamienia milowego polegającego na świadczeniu pełnej usługi poboru opłaty za przejazd w ramach systemu – waga: 15 oraz cena z wagą 60.

Na wykonanie całego zamówienia GITD przewiduje 60 miesięcy.

Obecnie system videotollingu powiązany z aplikacją na telefon komórkowy jest wykorzystywany na dwóch koncesyjnych autostradach, tj. na A4 między Katowicami i Krakowem oraz na A1 między Toruniem i Gdańskiem. Żeby zachęcić do korzystania z automatycznego systemu operator autostrady A4 od 1 stycznia obniżył opłaty za przejazd dla tych kierowców, którzy płacą automatycznie.

Oferty na zaprojektowanie systemu vidotollingu dla publicznych odcinków autostrad można składać do 14 lutego.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony