Partner serwisu

Będzie zapotrzebowanie na techników drogowych i kolejowych

ep. 04.02.2021

Będzie zapotrzebowanie na techników drogowych i kolejowych
fot. Pixabay
Wiadomo jakie zawody szkolnictwa branżowego będą najbardziej potrzebne na rynku pracy. Na liście Ministerstwa Edukacji i Nauki znajdują się m.in. monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, czy operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych.
Resort edukacji po raz trzeci ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Prognoza ma być wskazówką w jakim kierunku powinno się rozwijać szkolnictwo zawodowe, uwzględniając potrzeby gospodarki.

Na ministerialnej liście jest 28 zawodów, które mogą być przydatne na rynku pracy. Wśród nich są także te związane z branżą drogową i kolejową. To m.in.: kierowca mechanik, monter nawierzchni kolejowej, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym.

Zdaniem MEiN będzie zapotrzebowanie również na: techników budowy dróg i techników transportu kolejowego.

Po raz pierwszy na liście zawodów, na które zapotrzebowanie będzie rosło znalazł się m.in. monter nawierzchni kolejowej. Ten zawód, jak wytłumaczono, został dodany ze względu na planowany rozwój infrastruktury kolejowej związany z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz innymi planami dotyczącymi rozwoju sieci kolejowej w Polsce.

Prognoza powstaje w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej. Na ich kształt wpływają także opinie rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony