Partnerzy serwisu:

Bezpieczeństwo na drogach UE: Najniższa w historii liczba ofiar śmiertelnych

Rynek Infrastruktury 19.03.2013

Bezpieczeństwo na drogach UE: Najniższa w historii liczba ofiar śmiertelnych
fot. ArakuS, flickr.com
W 2012 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej zmniejszyła się o 9 procent, a w Polsce o 15 procent. Według nowych danych opublikowanych w we wtorek przez Komisję Europejską, w 2012 roku odnotowano najniższą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych od czasu rozpoczęcia zbierania danych.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, Siim Kallas, powiedział, że mimo pozytywnych danych, na drogach Europy wciąż dziennie ginie 75 osób, co oznacza, że można jeszcze wiele zrobić. – Wyznaczyliśmy sobie ambitne cele zakładające zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków na europejskich drogach do 2020 r. i musimy prowadzić konsekwentne działania, aby cele te zrealizować – mówi Kallas.

 

Statystyki dla poszczególnych krajów pokazują, że między poszczególnymi państwami członkowskimi UE występują znaczne różnice pod względem liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Kraje o najniższej liczbie ofiar śmiertelnych wypadków drogowych to Wielka Brytania, Szwecja, Niderlandy i Dania, gdzie odnotowuje się około 30 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców.

 

W porównaniu z rozczarowującymi danymi z 2011 r., kiedy postępy w ograniczaniu liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spadły do 2 proc., zmniejszenie tej liczby o 9 proc. w 2012 r. oznacza, że państwa członkowskie są ponownie na dobrej drodze do osiągnięcia celu zakładającego zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o połowę w latach 2010-2020. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest zmniejszenie liczy ofiar śmiertelnych średnio o około 7 proc. rocznie.

 

W europejskim programie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011-2020 wyznaczono cel zakładający zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Zawiera on ambitne propozycje, które dotyczą zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów, infrastruktury i zachowania użytkowników dróg.

 

Do wdrażanych od niedawna kluczowych inicjatyw należą m.in. bardziej rygorystyczne zasady w zdobywaniu unijnego prawa jazdy, krajowe plany egzekwowania przepisów, przedkładane przez państwa członkowskie, które są bogatym źródłem najlepszych praktyk, zasady dotyczące transgranicznego egzekwowania przepisów mające na celu umożliwienie skuteczniejszego prowadzenia postępowań w sprawie przestępstw lub wykroczeń drogowych popełnionych za granicą oraz działania zmierzające do opracowania strategii na rzecz zmniejszenia liczby rannych.

 

W Polsce w roku 1965 na milion mieszkańców przypadało 79 ofiar śmiertelnych. W 2010 roku były to już 102 ofiary, a rok później 109 ofiar. W 2012 roku na milion mieszkańców przypadały 93 ofiary śmiertelne. Średni roczny spadek w latach 2000-2010 wyniósł -4 procent. Z kolei w latach 2010-2011 -7 procent. W latach 2011-2012 spadek wyniósł już 15 procent.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony