Partnerzy serwisu:

Białoruś poszerza sieć płatnych dróg. Co z polską siecią?

Edyta Wsół 01.11.2015

Białoruś poszerza sieć płatnych dróg. Co z polską siecią?
fot. Kapsch
Od 1 listopada sieć dróg płatnych na Białorusi powiększy się o kolejne 317,5 km dróg. Nowe kilometry dróg zostaną objęte systemem poboru opłat drogowych BellToll. Operatorem systemu jest Kapsch Telematic Services IOOO.
Na początku listopada całkowita długość dróg objętych systemem na Białorusi wyniesie ponad 1500 km. Najbliższe rozszerzenie obejmie trasy: Baranowicze – Wołkowysk – Pograniczny – Grodno, Mińsk – Miaszewicze, Grodno – granicza z Polską w Bruzgach, Żłobin – Homel, Witebsk – granica z Rosją oraz droga dojazdowa do granicy z Polską – Bierestowica.

System na Białorusi działa od 1 sierpnia 2013 roku. Do tej pory w białoruskim systemie zarejestrowano ponad 224 tys. pojazdów. Systemem zarządza firma będąca częścią koncernu Kapsch TraffiCOM.

Co z polskim viaTOLL-em?

Kapsch chwali się rozszerzeniem na białoruskich drogach, tymczasem w Polsce nie słychać o kolejnym rozszerzeniu. Ostatni raz sieć płatnych dróg poszerzyła się o dodatkowe kilometry z ostatnim dniem czerwca 2015 roku.

Aktualnie sieć płatnych dróg w Polsce obejmuje 3152 km tras krajowych, ekspresowych i autostrad. System funkcjonuje od 51 miesięcy i zdołał zarobić ponad 5 mld zł, które wpłynęły na konto Krajowego Funduszu Drogowego.

Już po poprzednim rozszerzeniu Krzysztof Gorzkowski, dyrektor PR w firmie Kapsch, mówił, że rozszerzenie powinny następować szybciej. Póki co Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wstrzymało prace nad rozbudową lub zmianą systemu poboru opłat.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pobór opłat
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony