Partnerzy serwisu:

Bielsko-Biała. Miasto stara się o rekonstrukcję historycznego mostu

Magdalena Romanowska 06.12.2020

Bielsko-Biała. Miasto stara się o rekonstrukcję historycznego mostu
fot. UM Bielsko-Biała
Bielsko-Biała planuje przebudowę mostu znajdującego się na głównym deptaku w taki sposób, aby wyglądem nawiązywał do oryginalnego obiektu powstałego w latach 1896-1897. Ogłoszono – drugi już – przetarg na realizację tych zmian. Oferty można zgłaszać do 7 grudnia.
Budowa żelaznego mostu na dzisiejszej ul. 11 listopada prowadzona była w latach 1896-1897. Jak czytamy w relacji opublikowanej przez miasto, o żelaznej konstrukcji obiektu zadecydowała waga towarów przewożonych tym szlakiem. Most, który znajdował się w tym miejscu jeszcze w latach 80. XIX w. był mocno wysłużony, a równocześnie bardzo obciążony i zdarzało się, że przewożony tamtędy towar ważył nawet 20 ton. Dodatkowo po stronie bielskiej poszerzono przestrzeń przed mostem, co sprawiło, że powinien on mieć co najmniej 10 m szerokości. Stary most nie miał chodników, które zapewniłyby bezpieczeństwo pieszych.

Zgoda na rozpoczęcie prac zapadła w 1896 r. Przez rok trwały prace związane z rozbiórką starego mostu, prace związane z rozbiórką starego mostu, betonowaniem bielskiego przyczółka, prace monterskie konstrukcji stalowej, układano na moście bruk, który następnie zalano masą asfaltową. Wiosną odbyły się prace malarskie i wykończeniowe. Most ukończono w 1897 r.

 
Źródło: UM Bielsko-Biała

Obecnie UM Bielsko-Biała podjął próbę przywrócenia wyglądu mostu, który zachował swoje pierwotne cechy tylko do okresu międzywojennego. Miasto chce tym samym uczcić 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Dzięki instalacji przęseł most będzie wierną rekonstrukcją – w zakresie formy i gabarytów – historycznego mostu na rzece Białej.

Pierwszy przetarg na realizację tego zadania ogłoszono 12 listopada br. Został on jednak unieważniony, ponieważ jedyna oferta złożona w postępowaniu przewyższyła kwotę, jaką miasto przeznaczyło na ten cel. Rekonstrukcji mostu za ponad 479 tys. zł chciała podjąć się firma Multidekor z Piastowa. Miasto przeznaczyło na inwestycję dużo mniej, bo 315 tys. zł. Przetarg został więc unieważniony.

Jak czytamy w komunikacie miasta, rekonstrukcja mostu na rzece Białej przy ul. 11 Listopada jest nadal możliwa. Po unieważnieniu pierwszego przetargu na realizację tej inwestycji, Urząd Miejski w Bielsku-Białej ogłosił kolejny. Tym razem na oferty czeka do 7 grudnia br.

Rekonstrukcja będzie polegała na wykonaniu konstrukcji aluminiowej na moście zlokalizowanym wzdłuż ul. 11 Listopada. Roboty obejmą produkcję i montaż dwóch przęseł aluminiowych o długości 21 m, szerokości 0,70 m i wysokości 2,85 m. Konstrukcja będzie podświetlona oświetleniem halogenowym z możliwością zmiany światła. Rekonstrukcja, zgodnie z założeniami nowego przetargu, ma być wykonana do 15 stycznia 2021 r. Rozpoczęcie robót nastąpi niezwłocznie po zawarciu umowy z wykonawcą i przekazaniu terenu budowy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony