Partnerzy serwisu:

Bielsko-Biała. Stary most doczekał się rekonstrukcji

Magdalena Romanowska 01.03.2021

Bielsko-Biała. Stary most doczekał się rekonstrukcji
fot. UM Bielsko-Biała
Dobiegają końca prace rekonstrukcyjne na moście w ciągu ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej. Trwały od początku lutego, spowolniły je trudne warunki zimowe. Teraz jednak w mieście widać już efekty renowacji jednego z symboli miasta.
Podjęcie się przebudowy mostu było częścią obchodów 70-tej rocznicy połączenia Bielska i Białej. UM Bielsko-Biała podjął próbę przywrócenia wyglądu mostu, który zachował swoje pierwotne cechy tylko do okresu międzywojennego. Dzięki instalacji przęseł most będzie wierną rekonstrukcją – w zakresie formy i gabarytów – historycznego mostu na rzece Białej.

Jak czytamy w ostatnim komunikacie bielskiego ratusza, najpierw zamontowane zostały aluminiowe konstrukcje kratownic, obecnie trwa montaż dwóch przęseł o długości 21 m, szerokości 0,7 m i wysokości 2,85 m. Konstrukcja będzie podświetlona oświetleniem halogenowym z możliwością zmiany koloru światła.

Pierwszy przetarg na realizację tego zadania ogłoszono 12 listopada br. Został on jednak unieważniony, ponieważ jedyna oferta złożona w postępowaniu przewyższyła kwotę, jaką miasto przeznaczyło na ten cel. Następnie powtórzono go i wykonawcą została firma ALU FORCE Daniel Popiel ze Skoczowa. Koszt prac to na 287 tys. zł. Prace na moście zaczęły się 1 lutego.

Most na rzece Białej w ciągu ulicy 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Powstał pod koniec XIX wieku, jako inwestycja rządu galicyjskiego we Lwowie, na miejscu starej przeprawy. Jak relacjonuje UM Bielsko-Biała, jest to symboliczne miejsce – w przeszłości przechodziła tędy granica Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczypospolitej, po rozbiorach – Śląska Austriackiego i Galicji, a po odzyskaniu niepodległości, województw śląskiego i krakowskiego. Ostatecznie most przestał być miejscem podziału, a zaczął łączyć, gdy 1 stycznia 1951 roku Bielsko i Biała stały się jednym miastem.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony