Partner serwisu

Biuro Trakt rozpoczyna prace nad połączeniem A1 z S7

ep. 22.10.2021

Biuro Trakt rozpoczyna prace nad połączeniem A1 z S7
fot. Google Maps
Jest już umowa na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z materiałami do decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S5 między Ostródą a Grudziądzem. GDDKiA zleciła prace konsorcjum firm Trakt.
Na wykonanie prac obejmujących 90 km przyszłej ekspresówki przewidziano 30 miesięcy. Wartość umowy to nieco ponad 17,5 mln zł.

Materiałem wyjściowym dla kolejnego etapu prac jest studium korytarzowe, opracowane w ubiegłym roku. Wówczas z czterech zaproponowanych korytarzy, po spotkaniach m.in. z samorządami do dalszych prac wskazane zostały dwa, z których każdy ma kilka kilometrów szerokości.

Nowa trasa będzie przecinała tereny województw warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Na tym etapie wiadomo, że w woj. kujawsko-pomorski trasa będzie się zaczynała od obecnie budowanego odcinka S5 Ornowo – Wirwajdy. Dalej jeden z korytarzy biegnie w pobliżu Iławy, drugi w okolicy Lubawy.

W woj. kujawsko-pomorskim na większości przebiegu korytarze pokrywają się. Planowana droga ekspresowa S5 połączy się z autostradą A1 na istniejącym węźle Grudziądz albo na południe od tego miasta.

Także na etapie STEŚ projektanci zaproponują kilka możliwych wariantów przebiegu trasy, a ostateczny przebieg zostanie zatwierdzony decyzją środowiskową. Wcześniej przeprowadzone zostaną spotkania informacyjne z mieszkańcami i przedstawicielami samorządów lokalnych.

Prace przygotowawcze powinny się zakończyć w 2028 r., a droga ma być wybudowana do 2032 r. Koszt realizacji szacowany jest na ponad 5 mld zł.

Droga ekspresowa S5 między Ostródą i Grudziądzem ma stworzyć nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód. Wyprowadzi jednocześnie ruch tranzytowy z miejscowości położonych na trasie. Z nowej drogi w przyszłości – w roku 2048 – może korzystać nawet 23 tys. pojazdów w ciągu doby.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony