Partner serwisu

Blisko 500 jednostek przepłynęło kanałem przez Mierzeję. Budowa trwa

Redakcja 15.01.2023

Blisko 500 jednostek przepłynęło kanałem przez Mierzeję. Budowa trwa
fot. Urząd Morski w Gdyni
W 80 proc. zaawansowane są prace związane z budową II i III etapu drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od otwarcia pierwszej części inwestycji we wrześniu 2022 r. kanałem przepłynęło blisko 500 jednostek. Głównie małych.
Cała nowa trasa wodna ma mieć 23 km i powstaje w trzech etapach. We wrześniu zakończyła się budowa pierwszego z nich.

– Z samego Kanału Żeglugowego, od jego otwarcia, skorzystało około pół tysiąca jednostek, w przeważającej większości o mniejszym zanurzeniu z uwagi na prace prowadzone na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Z Kanału korzystają również jednostki robocze, zaangażowane w kolejne etapy budowy. Zgodnie z przyjętymi założeniami, żegluga na tym akwenie osiągnie docelowe parametry po zakończeniu całej inwestycji – mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury cytowany w komunikacie.

W ramach II etapu na rzece Elbląg przebudowywany jest tor wodny na odcinku o długości około 10,4 km. W efekcie ma on mieć szerokość 60 m szerokości, a w rejonie miejscowości Nowakowo 40 m (mierzonej w dnie). Brzegi wzdłuż rzeki Elbląg zostaną obudowane konstrukcją hydrotechniczną. Powstaną także dwie przystanie wraz ze slipem do wodowania jednostek.

W tym etapie powstanie także ponad stumetrowy most obrotowy w miejscowości Nowakowo. Będzie zlokalizowany ok. 650 m na południe od istniejącego mostu pontonowego. Wraz z budową mostu powstanie także nowy odcinek drogi powiatowej (wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg) oraz drogi dojazdowe do obsługi nieruchomości.

Prace w ramach II etapu rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku. Ich wykonawcą jest Budimex. Zaawansowanie wynosi obecnie ok. 80 proc.

– Na realizację inwestycji składają się działania ze wszystkich branż, brakuje tylko kolejowej. W ramach prac hydrotechnicznych, obejmujących obudowę brzegów rzeki Elbląg, pogrążono dotąd ponad 15 tys. metrów bieżących grodzic stalowych, wykonano system kotwiący w ilości 4,4 tys. sztuk, oczepy żelbetowe, pochylnie dla zwierząt, przepusty wałowe, a także zmodernizowano elementy oznakowania nawigacyjnego – mówi cytowany w komunikacie Andrzej Małkiewicz, Naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Morski w Gdyni.

– W ramach branży drogowej, rozpoczęto roboty brukarskie, a w Nowakowie trwa wytwarzanie konstrukcji stalowej ustroju nośnego mostu wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Tu zaawansowanie wynosi ok. 74 proc. Dostarczono już na plac budowy prawie połowę elementów konstrukcji stalowej, natomiast na podporach P1 i P3 w całości wykonano roboty żelbetowe. Trwa montaż konstrukcji stalowej na podporze P2, a na P3 deskowanie i zbrojenie płyty przejściowej. W 90% wykonano mur oporowy przed podporą P1 – dodaje Andrzej Małkiewicz.

Ponadto, prowadzone są roboty czerpalne, montaż pomostu stalowego na stawie zielonej, roboty instalacyjne. Trwa także montaż fundamentów pod słupy oświetleniowe, ułożono już kable do oświetlenia wzdłuż drogi powiatowej, do sygnalizacji świetlnej oraz szlabanów na brzegu zachodnim.

Również w 80 proc. zrealizowany jest III etap inwestycji. W jego zakresie mieści się budowa toru wodnego na Zalewie Wiślanym, na długości około 8200 m. Ta część obejmuje odcinek od ujścia rzeki Elbląg do kanału przez Mierzeję Wiślaną, a także wykonanie nowego oznakowania nawigacyjnego. Prace w ramach tej części inwestycji rozpoczęły się w maju 2022 roku a ich wykonawcą jest NDI.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony