Partner serwisu

Blisko otwarcia tunelu pod Ursynowem. Trwają odbiory

Redakcja 05.08.2021

Blisko otwarcia tunelu pod Ursynowem. Trwają odbiory
fot. GDDKiA
Zakończyły się już wszystkie prace na tunelowym odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. Od otwarcia trasy dla kierowców dzielą już tylko procedury odbiorowe. Obecnie prowadzone są m.in. testy i odbiory systemów bezpieczeństwa.
Czynności, które poprzedzają wydanie pozwolenia na użytkowanie mogą potrwać kilka tygodni.

W ramach prowadzonych testów i odbiorów systemów bezpieczeństwa w tunelu sprawdzane jest zasilanie podstawowe i awaryjne, systemy alarmowe (w tym komunikaty głosowe), odwodnienie, oświetlenie oraz wentylacja, np. poprzez próbę z „gorącym dymem” (symulującą prawdziwy pożar) – informuje warszawska GDDKiA.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie sprawdza także budynek Centrum Zarządzania Tunelem. Będzie w nim działać obsługa zarządzania tunelem, Punkt Informacji Drogowej, a docelowo również Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem.

Jak przypomina inwestor, tunel jest wyposażony w system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne.

W układzie wentylacji zamontowany jest system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Automatycznie kontrolowana jest widoczność w tunelu, a czujniki wykryją i zasygnalizują pożar.

W tunelu znajduje się system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych, a także hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa.

Wzdłuż ścian tunelu znajdują się chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 metrów ulokowano też przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informacja odległości do tych przejść znajduje się na tablicach oświetlenia awaryjnego.

Za budowę tunelu na Ursynowie odpowiada Astaldi. Tunelowy odcinek POW (Puławska - Przyczółkowa) ma 4,6 km. Koszt jego budowy to 1,222 mld zł.

Cała południowa obwodnica ma 18,6 km. Dwa pozostałe odcinki są już w użytkowaniu.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony