Partnerzy serwisu:

Bliżej do dwóch świętokrzyskich obwodnic

inf. pras. 01.06.2020

Bliżej do dwóch świętokrzyskich obwodnic
fot. Google Maps
Programy inwestycji dla obwodnic Osieka i Chmielnika zatwierdzone. Ich realizację zaplanowano w Programie budowy 100 obwodnic.
Obwodnica Osieka ma być częścią drogi krajowej nr 79, natomiast obejście Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78. – Dzięki nim poprawi się przepustowość tras przebiegających przez Osiek i Chmielnik, zwiększy się też bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dla mieszkańców nowe obwodnice oznaczają mniejsze natężenie ruchu samochodowego, mniejszy hałas i poprawę komfortu życia – powiedział wiceminister Rafał Weber.

 

Obwodnica Chmielnika zostanie wybudowana jako jednojezdniowa droga klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 5,8 km. Inwestycja jest planowana po zachodniej stronie miasta w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78. Jej początek zaplanowano na włączeniu do nowego ronda, gdzie rozpoczyna się wschodnia obwodnica Chmielnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 765.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Chmielnika jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu dróg krajowych. Inwestycja uwolni szybko rozbudowującą się miejscowość od problemów komunikacyjnych oraz poprawi jakość życia i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Tarnowem a Kielcami.

Droga krajowa nr 78 to ważne połączenie z aglomeracją śląską, natomiast droga krajowa nr 73 stanowi ważne połączenie regionalne pomiędzy Kielcami a autostradą A4 i województwem podkarpackim.

Obwodnica Osieka zostanie wybudowana po stronie południowej miasta, jako jednojezdniowa droga klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 3,2 km.

Jej celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 79. Osiek przez lata stanowił tzw. wąskie gardło na tej trasie – ostre zakręty uniemożliwiały sprawny i bezpieczny ruch drogowy w tym miejscu. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Sandomierzem a Krakowem.

Dla obu inwestycji nie były prowadzone prace przygotowawcze. Ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców tych zadań jest planowane na koniec 2023 r.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie świętokrzyskim powstaną 4 obwodnice:

W sumie w ramach Programu budowy 100 obwodnic w woj. świętokrzyskim mają powstać 4 obwodnice: Wąchocka, Chmielnika, Osieka i Starachowic.

W marcu, zatwierdzony został program inwestycyjny dla obwodnicy Wąchocka w ciągu DK-42.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony