Partnerzy serwisu:

Branża betonowa liczy na infrastrukturę

Elżbieta Pałys 02.09.2020

Branża betonowa liczy na infrastrukturę
fot. Pixabay
To miał być dobry rok dla producentów betonu towarowego, optymistyczne plany pokrzyżował jednak koronawirus. Branża betonowa odczuje spadki, które dotyka budowlankę, zwłaszcza w części kubaturowej. Nadzieję na stabilizację daje budownictwo infrastrukturalne.
Prognozy na rok 2020 wskazywały, że branża betonu towarowego wzrośnie o 2 proc. Szacunki zweryfikowane przez pandemię mówią obecnie o 6-procentowym spadku w tym roku i o ok. 5 proc. w roku następnym. Branża odczuje negatywne skutki pandemii, wynikający stąd spadek PGB oraz osłabienie w branży budowlanej – wskazuje Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego.

Choć branża budowalna, od kondycji której w sposób niemal bezpośredni zależy produkcja betonu, dotychczasowe zawirowania związane z pandemia przeszła łagodnie na tle innych branż, także i ją dotykają skutki koronawirusa.

Podczas gdy przed pandemią prognozy mówiły o 3-proc. wzroście produkcji budowlano-montażowej, po wybuchu pandemii trzeba ją było zweryfikować aż do 7-proc. spadku, który według ekspertów będzie się jeszcze pogłębiał.

Nie we wszystkich segmentach sytuacja wygląda jednakowo – zaznacza Michał Grys z SPBT. Największe spadki notuje budownictwo kubaturowe – tak mieszkaniowe, jak i niemieszkaniowe. Według szacunków, spadki mogą tu sięgnąć nawet 20 proc. w tym roku i nie widać dużych szans na poprawę.

Jak mówi Michał Grys, to wynik m.in. odraczania inwestycji przez inwestorów prywatnych. Swoje inwestycje wstrzymują także samorządowi inwestorzy publiczni.

– Elementem stabilizującym może być segment budów powierzchni magazynowych – zwraca uwagę przedstawiciel SPBT. W tym zakresie już wcześniej notowany wzrost popytu, po wybuchu pandemii jeszcze wzrósł. – Widzimy potencjał w ty segmencie – mówi Michał Grys.

Drugi element, który napawa optymizmem producentów betonu, to infrastruktura. Tu szacunki wskazują na wzrosty zarówno w 2020, jak i w 2021 roku. To z kolei zasługa dużych programów infrastrukturalnych – kolejowego i drogowego. – Wiele inwestycji jest w trakcie realizacji, są one kontynuowana i na dziś nie widać zagrożenia, by miały być wstrzymane – mówi przedstawiciel SPBT. – Budownictwo infrastrukturalne będzie w tendencji wzrostowej – dodaje podkreślając, że wciąż ogłaszane i rozstrzygane są kolejne przetargi.

Wyzwaniem pozostaje jednak budownictwo infrastrukturalne finansowane z funduszy samorządowych.

Producenci betonu towarowego największych spadków spodziewają się jednak w dużych aglomeracjach, gdzie jest największy udział budownictwa biurowego, czy handlowo-usługowego. – Stabilizatorem będzie budownictwo infrastrukturalne, ono będzie wypłaszczało negatywne tendencje – podsumowuje przedstawiciel SPBT. – Główne wyzwanie dla branży obecnie to zachowania rentowności w kontekście stale rosnących kosztów inflacyjnych i w obliczu czasowo zmniejszonego popytu na beton – dodaje.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony