Partnerzy serwisu:

Bentley: Nowe narzędzie dla projektantów

Redakcja 27.01.2017

Bentley: Nowe narzędzie dla projektantów
fot. mat. prasowe
Firma Bentley udostępniła nowe narzędzie SITEOPS do tworzenia zoptymalizowanych projektów obiektów, w oparciu o siatki rzeczywiste stworzone w oprogramowaniu ContextCapture i wizualizacje z oprogramowania LumenRT. To narzędzie wspierające projektowanie.
Oprogramowanie ContextCapture umożliwia tworzenie bardzo dokładnych rzeczywistych siatek 3D o precyzji wystarczającej, dla wykonania dowolnego projektu inżynierskiego w całości z zachowaniem kontekstu. Tworzone w ten sposób siatki mogą być wykorzystywane w praktyce inżynierskiej do projektowania 3D z najdokładniejszymi możliwymi elementami topograficznymi w oprogramowaniu SITEOPS. Po ukończeniu projektu można wyeksportować model 3D do oprogramowania LumenRT w celu stworzenia ożywionej wizualizacji 3D.

Najtrudniejszą częścią stworzenia planu obiektu i projektu jest wykonanie dokładnych i kompletnych pomiarów istniejących warunków. Oprogramowanie ContextCapture pozwala projektantom szybko tworzyć dokładne modele terenu w oparciu o zbiór zwykłych fotografii cyfrowych, których można użyć w programie SITEOPS do ustalenia optymalnego zagospodarowania terenu.

Główne nowe funkcje oprogramowania obejmują:
• pozyskiwanie szczegółowych istniejących elementów topograficznych w oparciu o zdjęcia cyfrowe do wykorzystania w projektowaniu i analizie niwelacji terenu,
• przeprowadzanie badań zdatności placu budowy przy użyciu obrazów cyfrowych, komputerowych narzędzi do projektowania i optymalizacji kosztów w ciągu ułamku czasu zwykle potrzebnego przy stosowaniu tradycyjnego oprogramowania CAD,
• analizowanie wielu układów placu budowy i planów niwelacji terenu przy użyciu topografii cyfrowej stworzonej przez oprogramowanie ContextCapture w celu ustalenia najlepszych opcji projektowych w oparciu o ograniczenia i koszty budowy,
• łączenie najbardziej ekonomicznego układu i niwelacji terenu z ożywionymi elementami cyfrowymi, takimi jak budynki, drzewa, pojazdy i innymi w celu ożywienia projektów za pomocą LumenRT firmy Bentley,
• tworzenie wizualizacji 3D, które pozwolą specjalistom ds. projektowania przekazać założenia swoich projektów osobom zainteresowanym projektem.

Przy ustalaniu budżetu budowlanego jednym z największych wyzwań jest zwykle niwelacja terenu – z uwagi na brak dobrej jakości danych na etapie koncepcyjnym i z uwagi na czas wymagany na wykonanie projektów niwelacji. Dzięki oprogramowaniu ContextCapture, użytkownicy mogą zmieniać zdjęcia placu budowy w szczegółową topografię, zamieniając niskiej jakości dane o powierzchni na wysokiej jakości szczegółowe siatki rzeczywiste. Ten proces prac pozwala firmom projektującym określić optymalne opcje projektowe w oparciu o dokładne dane, co pozwala klientowi podejmować lepsze decyzje na wcześniejszym etapie cyklu życia projektu.

– Włączenie siatek rzeczywistych programu ContextCapture do oprogramowania SITEOPS rozszerza ogromnie pozytywny wpływ dronów na prace zespołów budowlanych pracujących nad optymalizacją placu budowy. Zespoły te mogą skorzystać z automatycznej konwersji zdjęć na siatki umożliwianej przez ContextCapture i mogą szybciej zaprojektować optymalne zagospodarowanie placu budowy w oparciu o dokładny i aktualny model terenu – mówi Phil Christensen, wiceprezes ds. modelowania analitycznego w firmie Bentley Systems.

Przy pomocy oprogramowania SITEOPS inżynierowie budowlani, architekci i osoby zajmujące się zagospodarowaniem przestrzeni przeprowadzają analizy milionów opcji układu przestrzennego, miejsc parkingowych, niwelacji terenu i kanalizacji placu budowy w ciągu kilku godzin – a nie kilku dni. Ocena większej ilości informacji we wczesnych etapach projektu pozwala użytkownikom bardziej wydajnie projektować i minimalizować koszty zagospodarowania terenu. Wstępne oszacowania kosztów i projekty koncepcyjne mogą być tworzone szybciej i przy jednoczesnym optymalizowaniu projektu placu budowy w trakcie zaawansowanego rozważania opcji.

Oprogramowanie LumenRT firmy Bentley przeznaczone jest dla każdego specjalisty ds. infrastruktury, który chce wizualizować ożywione projekty w realistycznym środowisku w celu szybszego i wyraźnego przekazywania pomysłów na udane projekty osobom zainteresowanym projektem. Dzięki LumenRT firmy Bentley nie trzeba już być ekspertem od grafiki komputerowej, aby włączyć realistyczne cyfrowe odwzorowania natury do swoich symulowanych projektów infrastruktury i stworzyć w ten sposób przekonujące wizualizacje dla osób zainteresowanych. To rewolucyjne medium do tworzenia wizualizacji w czasie rzeczywistym jest łatwe w użyciu dla każdego specjalisty z branży AECO, jak i wystarczająco mocne, aby tworzyć oszałamiająco piękne i klarowne wizualizacje prawie natychmiast.

Oprogramowanie ContextCapture może tworzyć modele 3D w oparciu o zwykłe zdjęcia w celu zapewnienia kontekstu dla wszelkiego rodzaju projektów infrastrukturalnych. Szczegółowe siatki rzeczywiste 3D mogą być szybko tworzone bez potrzeby stosowania drogiego, specjalistycznego sprzętu i przy jednoczesnym oszczędzaniu czasu w porównaniu do tradycyjnych metod wykonywania pomiarów. Następnie mogą być wykorzystane w celu
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony