Partnerzy serwisu:

Strabag i Budimex dokończą A1 po Salini?

Elżbieta Pałys 18.06.2019

Strabag i Budimex dokończą A1 po Salini?
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała najwyżej punktowaną ofertę na dokończenie autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa i Blachownia. Chodzi o odcinek, z którego zostało wyrzucone konsorcjum na czele z Salini Polska. Kontrakt ma dotyczyć robot zabezpieczających.
Umowa z firmą Salini, po wcześniejszych wezwaniach, została rozwiązana pod koniec kwietnia. W następstwie tego ruchu inwestor zdecydował o wyborze w trybie negocjacji bez ogłoszenia, wykonawcy, który wykona roboty zabezpieczające.

Do negocjacji zaproszono 8 firm, spośród których oferty cenowe złożyło 3 wykonawców. Najtaniej prace wyceniło konsorcjum: Strabag Infrastruktura Południe, Budimex i Budpol – 434,401 mln zł – to ta oferta zyskała najwyższa punktację. Jest ona jednak znacznie droższa niż planowany budżet inwestora – 229,913 mln zł.

Pozostałe oferty były wycenione jeszcze wyżej: Lemar – 514,147 mln zł, Intercor – 676,993 mln zł.

Wskazanie najwyżej punktowanej oferty nie oznacza jeszcze wyboru oferty. Postępowanie dotyczące wyboru wykonawcy nie zostało jeszcze zakończone.

GDDKiA oczekuje, że odcinek po Salini będzie zakończony do 15 grudnia tego roku, przy czym, według wcześniejszych zapowiedzi inwestora, umowa miałaby by być zawarta dopiero w sierpniu. Na realizację zostaną więc zaledwie 4 miesiące.

Na dysproporcję czasu na analizę ofert w stosunku do czasu na realizację, podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, zwracał uwagę prezes Budimeksu, Dariusz Blocher. Wskazywał, że tak napięty termin to ryzyko wykonawcy, które potem jest wyceniane w ofercie.

Odcinek F autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice, węzeł Rząsawa (z węzłem) – węzeł Blachownia (z węzłem) ma ok. 20 km długości. umowa na jego realizację z pierwotnym wykonawcą została podpisana w październiku 2015 roku. Opiewała na 703 mln zł. Droga powstaje w technologii betonowej. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony