Partnerzy serwisu:

Budimex ma kontrakt na obwodnicę Gryfic

Elżbieta Pałys 18.12.2019

Budimex ma kontrakt na obwodnicę Gryfic
Fot. Google Maps
Ta obwodnica ułatwi dojazd nad morze, wyprowadzi ruch z miasta i poprawi połączenia między drogami wojewódzkimi a siecią dróg ekspresowych w województwie zachodniopomorskim. Samorząd wojewódzki zlecił właśnie budowę obwodnicy Gryfic firmie Budimex.
Droga powinna być gotowa w sierpniu 2021 roku. Koszt jej budowy to blisko 54 mln zł, natomiast całkowity koszt inwestycji związany z budową połączenia dróg wojewódzkich nr 110 (ul. Niechorskiej) i nr 105 (ul. Piastów) kosztuje blisko 72 mln zł. Na tę kwotę składa się dotacja z RPO woj. Zachodniopomorskiego (53 mln zł), środki samorządu województwa (9,5 mln zł) oraz gminy Gryfice – samorząd gminny dołożył ok. 9,3 mln zł na pozyskanie terenu pod budowę i dofinansowanie samych prac.

Obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej klasy G ma mieć ok. 5 km długości. Ominie miasto od północy. Połączy drogi wojewódzkie nr 110, 109 i 105. W ramach inwestycji powstaną ronda na przecięciu z drogami nr 110 i 109. Zaplanowano też budowę wiaduktu nad linią kolejową nr 402 Koszalin – Goleniów oraz nowego mostu przez Regę (obecnie w mieście jest tylko jeden most).

– To jedna z kluczowych inwestycji, wyczekiwana przez mieszkańców, którzy zmagają się coraz większym ruchem w mieście. Turyści łatwiej dotrą nad morze. Dzięki tej inwestycji uwalniamy też potencjał inwestycyjny terenów w okolicy Gryfic i Trzebiatowa. Obwodnica lepiej skanalizuje ruch i rozładuje go w centrum miasta. Naszym celem jest dostosowanie sieci dróg wojewódzkich do powstających dróg ekspresowych, bo one znacząco zmieniają układ ruchu na Pomorzu Zachodnim – mówi, cytowany w komunikacie prasowym marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Marszałek podkreślił, że udało się wybrać doświadczonego wykonawcę, który gwarantuje dobrą jakość i tempo realizacji inwestycji.

Obwodnica ma już pozwolenie na realizację – ZRID został wydany w ubiegłym tygodniu.

Obwodnica Gryfic jest inwestycją od dawna oczekiwaną prze mieszkańców tego miasta i regionu. Porozumienie dotyczące współpracy przy jej realizacji między gmina Gryfice i samorządem województwa zawarto jeszcze latem 2016 roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony