Partnerzy serwisu:

Budimex największym płatnikiem CIT wśród firm budowlanych

ep. 06.10.2020

Budimex największym płatnikiem CIT wśród firm budowlanych
fot. GDDKiA
Ministerstwo Finansów przedstawiło ranking płatników podatku CIT. Wśród tych, którzy odprowadzają do budżetu największe kwoty jest Budimex. Spółka znalazła się na 25 miejscu i jest to najwyższa pozycja wśród przedsiębiorstw branży budowlanej działających na naszym rynku. Za rok 2019 Budimex wypracował 123 mln zł tego podatku.
Budimex największym płatnikiem CIT wśród firm budowlanych

Ministerstwo Finansów przedstawiło ranking płatników podatku CIT. Wśród tych, którzy odprowadzają do budżetu największe kwoty jest Budimex. Spółka znalazła się na 25 miejscu i jest to najwyższa pozycja wśród przedsiębiorstw branży budowlanej działających na naszym rynku.

Za rok 2019 Budimex wypracował 123 mln zł tego podatku.

Ranking Ministerstwa Finansów otwierają banki – kolejno: ING Bank Śląski, Santander Bank i Bank Polska Kasa Opieki. Za nimi jest PKN Orlen. Na 25. miejscu jest Budimex, który zajmuje jednocześnie najwyższą pozycję wśród firm branży budowlanej.

Sama spółka podkreśla, że jeszcze w zestawieniu za rok 2018 zajmowała 165 miejsce, choć także i wtedy był firmą, która odprowadziła największy podatek wśród firm budowlanych w Polsce.

– Naszym zdaniem to nie struktura akcjonariatu, ale zaangażowanie firmy w rynek i odpowiedzialność na tym rynku względem dostawców, podwykonawców i społeczeństwa jest miara patriotyzmu gospodarczego – mówi Dariusz Blocher – prezes Budimex SA. – Budujemy w 99% w Polsce, na rzecz polskich inwestorów. Tu płacimy podatki i tu inwestujemy w rozwój zarówno firmy i przez to naszego kraju – dodaje Blocher.

Zdaniem Prezesa Budimeksu dowodem takiej odpowiedzialności są także inne wskaźniki, niebezpośrednio związane z podatkami. – Rocznie płacimy wynagrodzenia dla pracowników wysokości ponad 1 mld złotych. Współpracujemy z 50 tysiącami dostawców, podwykonawców i kooperantów. Łącznie na naszych budowach pracuje ok. 100 tysięcy osób rocznie. Większość z nich to zarówno firmy polskie a na budowach firmy lokalne. Przykładamy dużą wagę do rzetelnych rozliczeń ze wszystkimi naszymi partnerami – mówi Dariusz Blocher.

Według danych Budimeksu, biorąc pod uwagę podatki w całym łańcuchu dostawców, pracowników i podwykonawców oraz inne świadczenie społeczne jak ZUS do Skarbu Państwa wraca 70% funduszy przeznaczanych na wynagrodzenia dla generalnych wykonawców budowlanych.

Trzeba jednak zauważyć, że w pierwszej 50. największych podatników firmy budowlane nie są liderem. Oprócz Budimeksu, na listę trafił jeszcze tylko Strabag, który zajmuje 29 miejsce.

– Problemem całej branży dużych firm budowlanych, jest niska rentowność – obecnie wg danych GUS na poziomie od 1-2%, czyli pięciokrotnie mniejsza niż małych firm budowlanych. W efekcie firmy budowlane, mimo że mają większe przychody wcale nie odprowadzają proporcjonalnie większych podatków – tłumaczy Dariusz Blocher.

Potwierdza to Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa – Barbara Dzieciuchowicz. – Marże na kontraktach infrastrukturalnych realizowanych dla Skarbu Państwa i zamawiających samorządowych są bardzo niskie. Do tego dochodzą duże ryzyka, w większości przerzucane na firmy budowlane, związane z warunkami kontraktów realizowanych w okresie około 3 lat od podpisania umowy, a 4, czy nawet 5 lat od złożenia oferty. Dlatego w pierwszej 50-tce największych podatników firmy budowlane nie są praktycznie obecne. – mówi Prezes Dzieciuchowicz.

– Państwo nieustająco powinno prowadzić działania ułatwiające prowadzenie biznesu. W przypadku firm budowlanych pracujących przede wszystkim na kontraktach publicznych jest to szczególnie ważne, równomierne rozłożenie ryzyk kontraktowych, realna waloryzacja wieloletnich umów, stabilne i przewidywalne finansowanie inwestycji, przyczyni się do wzrostu ilości firm budowlanych wśród największych podatników w Polsce – mówi Barbara Dzieciuchowicz.PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony