Partnerzy serwisu:

Budimex nie chce budować S61 Szczuczyn – Ełk. GDDKiA wybiera Porr

Leonard Dolecki 12.07.2018

Budimex nie chce budować S61 Szczuczyn – Ełk. GDDKiA wybiera Porr
fot. GDDKiA
Warmińsko-mazurski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że firma Budimex uchyliła się od zawarcia umowy na realizację zadania dotyczącego projektu i budowy drogi ekspresowej S61 na odcinku Szczuczyn – Ełk Południe. W tej sytuacji zamawiający wybiera ofertę konsorcjum, na którego czele stoi Porr.
Budimex zgłasza się do KIO i uchyla od popisania umowy

Przetarg na realizację tej trasy został ogłoszony w kwietniu 2016 roku. Następnie w kwietniu 2017 roku ogłoszono firmy, które spełniają warunki udziału w postępowaniu. Oferty na realizację tego odcinka poznaliśmy listopadzie 2017 roku. Przy budżecie inwestora równym 725,141 mln zł wartość propozycji wahała się od 534,249 mln zł do 777,634 mln zł.

23 lutego br. GDDKiA za najkorzystniejsza ofertę uznała najtańszą propozycję złożoną przez firmę Polaqua. Potem do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynął wniosek firmy Budimex, w którym spółka zarzuciła zamawiającemu naruszenie ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zaniechanie udostępnienia wyjaśnień złożonych przez firmę Polaqua w terminie umożliwiającym wykonawcom skuteczne kwestionowanie wyboru oferty najkorzystniejszej.

KIO uwzględniła odwołanie i inwestor musiał unieważnić swój wybór. W tej sytuacji GDDKiA wybrała firmę Budimex, której oferta miała wartość 672,505 mln zł i była trzecia pod względem najniższej ceny w zestawieniu. Firmy z tańszymi propozycjami nie przedłużyły wadium (Polaqua) lub nie przedłużyły okresu związania ofertą (konsorcjum Metrostav).

Jak się jednak okazało, Budimex zdecydował o uchyleniu się od podpisania umowy na realizację inwestycji. GDDKiA informując o tym wskazała również nowego wykonawcę inwestycji. Jest to konsorcjum firm Porr, Porr Polska Infrastructure, Porr Bau GmbH i Unibep. Wartość propozycji tego oferenta opiewa na 699,510 mln zł.

Część większego przetargu

Odcinek jest elementem postępowania na budowę trzech części drogi ekspresowej S61. Przetarg obejmuje fragmenty Szczuczyn – Ełk Południe (23 km), Ełk Południe – Wysokie (23 km) oraz Wysokie – Raczki (20 km). W przypadku drugiego z tych odcinków GDDKiA również początkowo wybrała firmę Polaqua, a następnie doszło do zmiany wyboru najkorzystniejszej oferty. Z kolei w przypadku fragmentu Wysokie – Raczki 23 maja br. dokonano ponownego wyboru najlepszej propozycji, tu wykonawcą również ma zostać Budimex.
 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Program budowy dróg 2014-2023
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony