Partner serwisu

Budimex ponownie na czele firm budowlanych z największym przychodem. Są zmiany na podium

ep. 04.11.2020

Budimex ponownie na czele firm budowlanych z największym przychodem. Są zmiany na podium
fot. pixabay.com/pl/michaelgaida
Przychody największych 15 podmiotów budowlanych na polskim rynku przekroczyły poziom 32 mld złotych, co oznacza niewielki spadek o 1,4 proc. w stosunku do 2018 roku. Na czele rankingu firm z największym przychodem jest ponownie Grupa Budimex. Na drugim miejscu, podobnie jak przed rokiem, uplasował się Strabag. Zmiana nastąpiła na ostatnim miejscu podium.
Raport o przychodach największych spółek budowalnych opublikowała firma Deloitte. Oprócz niewielkiego spadku łącznych przychodów największych firm, odnotowano w nim wzrost – o prawie 20 mld zł – wartości produkcji budowlano-montażowej, za czym stoi popyt na usługi budowlane w sektorze infrastrukturalnym,

Eksperci firmy Deloitte odnotowują także wzrost średniego zatrudnienia w sektorze budowlanym o prawie 4 proc. rok do roku wraz z jednoczesną stabilizacją historycznych trendów wzrostowych w zakresie kosztów materiałów i płac.

Jaki wpływ pandemii

Analitycy zauważają, że pandemia w krótkim okresie prawdopodobnie wpłynie na proces organizacji pracy na budowach i zmniejszenie podaży projektów w sektorze prywatnym. Kołem zamachowym sektora pozostanie realizacja dużych inwestycji publicznych i programów budowy infrastruktury drogowej i kolejowej.

Polski rynek budowlano-montażowy w 2019 wzrósł o 9 proc. w porównaniu do roku 2018. Dzięki inwestycjom realizowanym przez przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób, wartość produkcji osiągnęła 224,3 mld zł (206,2 mld zł rok wcześniej).

– W tegorocznym zestawieniu za poziom przychodów odpowiada w znacznej mierze realizacja dużej liczby publicznych projektów infrastrukturalnych. Chodzi głównie o te z zakresu budownictwa drogowego i kolejowego, co było i jest efektem m.in. dotacji z funduszy unijnych oraz rządowych programów budowy dróg i kolei. Wzrost odnotowaliśmy również na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz ogólnego, niemniej w kontekście pandemii Covid-19 oczekiwać należy wyhamowania inwestycji w sektorze prywatnym – mówi Maciej Krasoń, partner, lider sektora nieruchomości i budownictwa Deloitte w Polsce i Europie Środkowej.

We wrześniu 2020 roku produkcja budowlano-montażowa mierzona w cenach stałych była niższa o 9,8 proc. rok do roku oraz o 15,5 proc. wyższa w stosunku do sierpnia bieżącego roku. Eksperci zauważają, że obserwowane od kilku miesięcy spadki produkcji budowlano-montażowej należy przypisać głównie spowolnieniu gospodarczemu wynikającemu z epidemii Covid-19.

Podium: Budimex, Starbag i Porr

W 2019 roku przychody największych piętnastu spółek budowlanych osiągnęły poziom ponad 32,6 mld zł, co oznacza niewielki spadek rok do roku (-1,4 proc.). Po raz trzeci z rzędu liderem rankingu Deloitte jest Grupa Budimex. Przychody firmy wyniosły 7,6 mld zł, czyli 2,5 proc. więcej niż w 2018 roku.

Podobnie jak rok temu za Budimeksem uplasowała się Grupa Strabag z przychodami na poziomie 4,6 mld zł, a zatem wyższymi w stosunku do 2018 roku aż o około 12,5 proc. Na trzecim miejscu jest Grupa Porr, która w najnowszym zestawieniu strąciła z podium Skanska (w tym roku na 5 miejscu), notując przychody na poziomie 2,3 mld zł, czyli niższe o 14,7 proc. rok do roku.

Grupa Strabag oraz Grupa Mostostal Warszawa to firmy, które w 2019 roku uzyskały największy wartościowo wzrost przychodów – odpowiednio 510,5 mln zł i 256,2 mln zł. Trzeci wynik zanotowała Grupa Budimex, której przychody zwiększyły się w badanym okresie o 182,5 mln zł.

Według rankingu Deloitte, w pierwszej piętnastce największych firm budowlanych w Polsce znalazły się kolejno:
1. Grupa Budimex
2. Grupa Strabag
3. Grupa Porr
4. Grupa Erbud
5. Skanska SA
6. Grupa Unibep
7. Warbud
8. Grupa Torpol
9. Grupa Polimex Mostostal
10. Grupa Trakcja
11. Grupa PBG
12. Grupa Mostostal Warszawa
13. Grupa Goldbeck
14. PUT Intercor
15. Grupa ZUE

– W tegorocznym zestawieniu pojawili się również dwaj debiutanci. Wzrost przychodów Grupy Goldbeck i Grupy ZUE pozwolił im znaleźć się w gronie 15 największych spółek budowlanych w Polsce pod względem osiągniętych przychodów. Uplasowały się one odpowiednio na 13. i 15. miejscu z przychodami na poziomie 1,2 mld i 996 mln zł. Co warte podkreślenia, Grupa Goldbeck w całości koncentruje się na budownictwie prywatnym, realizując większy wolumen mniejszych kontraktów w porównaniu do spółek, w przypadku których dominują duże kontrakty infrastrukturalne – mówi Paweł Sadowski, partner associate w dziale doradztwa finansowego Deloitte. Ekspert dodaje, że Grupa Goldbeck jest beneficjentem m.in. bardzo dobrej koniunktury w sektorze budownictwa magazynowego, który wydaje się być odporny na pandemię z uwagi na przyspieszenie rozwoju e-commerce. W związku z tym można oczekiwać, że zagości na dłużej w rankingu Deloitte.
Ekspert dodaje, że Grupa Goldbeck jest beneficjentem m.in. bardzo dobrej koniunktury w sektorze budownictwa magazynowego, który wydaje się być odporny na pandemię z uwagi na przyspieszenie rozwoju e-commerce. W związku z tym można oczekiwać, że zagości na dłużej w rankingu Deloitte.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony