Partner serwisu

Budimex poprawił wyniki. Dywidenda trzynasty rok z rzędu

ep. 23.02.2022

Budimex poprawił wyniki. Dywidenda trzynasty rok z rzędu
fot. Budimex
W 2021 r. Grupa Budimex wypracowała zysk na poziomie 554 mln zł brutto poprawiając tym samym wynik z roku poprzedzającego o blisko 30 proc. Rentowność wyniosła 7 proc. w stosunku do 5,5 proc. przed rokiem. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników osiągniętych w 2021 roku – mówi prezes Budimeksu Artur Popko. Na koniec roku w portfelu zamówień firma miała 13 mld zł.
Zysk operacyjny za miniony rok wyniósł 587 mln zł, natomiast zysk netto 972 mln zł.

Dobre wyniki finansowe to efekt poprawy wyniku części budowlanej, a także rozliczenia wyniku na transakcjach pomiędzy segmentem budowlanym i deweloperskim w wysokości 68 milionów złotych w związku ze sprzedażą Budimex Nieruchomości – podkreślono w komunikacie.

Jeśli chodzi o przychody, dwucyfrowo wzrosty one w segmencie usługowym (wzrost o 28 proc.), natomiast w części budowlanej spadły o 3 proc. Wyjątkiem był ostatni kwartał, gdzie nastąpił wzrost o 7 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.


Największy spadek produkcji sprzedanej w zakresie budownictwa ogólnego odnotowano w obszarze budownictwa handlowo-usługowego (spadek o 16 proc.), w pozostałych obszarach notowano wzrosty. W części infrastrukturalnej we wszystkich obszarach, z wyjątkiem lotnisk, odnotowano wzrost.

Łącznie sprzedaż w segmencie budowlanym wyniosła 7,282 mld zł przy jednoczesnym wzroście rentowności z 4,9 proc. do 5,6 proc.

Jak tłumaczy prezes Artur Popko, dynamika spadku w pierwszej połowie roku wyniosła -10,4% (ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w pierwszym kwartale a także ze względu na czas pandemii wydłużony czas oczekiwania związany z uzyskaniem pozwolenia na budowę na kilku istotnych zleceniach z obszaru drogowego, a w drugiej połowie roku była dodatnia i osiągnęła +2,3% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.

W 2021 Budimex pozyskał kontrakty o wartości ponad 7 miliardów złotych. – Naszym priorytetem, niezmiennie, jest dbanie o rentowność portfela zamówień. W „poczekalni” mamy kolejne zlecenia warte przeszło 2 miliardy złotych. Na koniec grudnia 2021 roku wartość portfela zamówień osiągnęła poziom 13 miliardów złotych – mówi Artur Popko.

Niższy poziom kontraktacji w 2021 roku wynikał głównie z mniejszej liczby przetargów w segmencie budownictwa kolejowego. – Mamy nadzieję, że zmiana źródeł finansowania inwestycji kolejowych i nowo ogłoszone przetargi na początku 2022 roku zmienią zasadniczo tą sytuację – mówi Artur Popko.

Szef Budimeksu odnotowuje, że w ostatnim okresie ustabilizowały się ceny materiałów budowlanych. – Na kontraktach, które spółka podpisała w 2020 roku, rentowność stabilizowana jest możliwa dzięki mechanizmom częściowej waloryzacji, a także polityce zabezpieczania cen kluczowych asortymentów – wskazuje.

Grupa Budimex zakończyła 2021 rok z pozycją gotówkową netto na poziomie 2,6 mld zł.

W czerwcu 2021 r. Budimex wypłacił dywidendę wypłaciliśmy dywidendę w wysokości 426 milionów złotych, a w październiku zaliczkę na poczet dywidendy za 2021 rok w kwocie 14,90 zł na akcję (łącznie ponad 380 mln zł). – To był trzynasty rok z rzędu, gdy podzieliliśmy się zyskiem z akcjonariuszami – podkreśla Artur Popko.

Niezmiennie wyniki poprawił FB Serwis, który odnotował blisko 28 proc. wzrostu na sprzedaży (sprzedaż za 2021 wyniosła 783 mln zł) oraz wypracował 84 mln zł zysku brutto (rok do roku wzrost o ponad 10 proc.).
– Osiągnięty wolumen sprzedaży był znacznie wyższy niż nasze plany, co wynikało przede wszystkim ze zwiększonych wolumenów w segmencie zagospodarowania odpadów – komentuje Artur Popko.


Na koniec roku Budimex miał w portfelu zleceń 13 mld zł. – Analizując poziom kontraktów, w „poczekalni”, które planujemy podpisać w najbliższych miesiącach, mamy w dużej mierze zabezpieczony front robót do końca 2023 roku, dlatego selektywnie podchodzimy do nowych ofert, rzetelnie i odpowiedzialnie kalkulując kosztorysy, szczególnie w otoczeniu dynamicznie zmieniających się cen – mówi prezes Budimeksu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony