Partnerzy serwisu:

Budimex przejmuje budowę obwodnicy Suchowoli

ep. 14.05.2021

Budimex przejmuje budowę obwodnicy Suchowoli
fot. Google Maps
Obwodnica Suchowoli będzie pierwszą realizowaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Podpisana została umowa na projekt i budowę dla tej inwestycji. Wykonawcą jest Budimex.
Obwodnica Suchowoli powstanie w ciągu drogi krajowej nr 8 na trasie łączącej Białystok z Augustowem.

– Obwodnica Suchowoli to inwestycja oczekiwana od lat. Obecnie na drodze krajowej nr 8 od Białegostoku do Augustowa, Suwałk i granicy z Litwą koncentruje się ruch o znaczącym udziale pojazdów ciężarowych. Umowa na wykonanie obwodnicy dla mieszkańców tej miejscowości oznacza początek drogi do bezpieczeństwa, koniec zatorów, hałasu i czyste powietrze – powiedział, cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Podpisaliśmy dzisiaj pierwszą umowę na realizację obwodnicy w woj. podlaskim, w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Nowa droga ominie tak naprawdę nie jedną, a kilka miejscowości. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Obwodnica pozwoli odseparować ruch tranzytowy od lokalnego i rolniczego. Liczymy na sprawną realizację tej inwestycji – powiedział Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

Budimex ma do wykonania obwodnicę o długości 15 km. Kontrakt jest wart 249,14 mln zł i ma być zrealizowany do drugiego kwartału 2025 roku.

Nowa trasa ominie Suchowolę od strony wschodniej, tworząc jednocześnie obejścia miejscowości: Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówka Nowa, Poświętne oraz Krzywa. Będzie miała jedną jezdnię po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Będzie dostosowana do nośności 11,5 t/oś.

Początek obwodnicy zaplanowano około 12 kilometrów na południe od miasta, w postaci ronda między miejscowościami Kumiała i Zagórze, a koniec dwa kilometry na północ od Suchowoli, gdzie obwodnica włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 8 na wysokości miejscowości Głęboczyzna i skrzyżowania z drogą gminną nr 103480B.

Na trasie powstaną także ronda na przecięciach z drogą wojewódzką nr 670 (Osowiec – Dąbrowa Białostocka – Nowy Dwór – granica państwa z Białorusią oraz drogami powiatowymi DP1335B i DP1337B.

Do wybudowania są obiekty inżynierskie, z których największy to ponad 180-metrowa estakada. Wykonanych zostanie pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni. Powstać ma dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

To pierwsza umowa na realizację obwodnicy w ramach Programu budowy 100 obwodnic w woj. podlaskim. W sumie ma ich być 5, oprócz obwodnicy Suchowoli będą to także drogi omijające Sztabin (DK-8), Białobrzegi (DK-8), Augustowa (DK-16) oraz Zambrów (DK-63 i DK-66).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony