Partner serwisu

Budimex: Stabilny portfel zamówień, dobre relacje z zamawiającym

ep. 29.07.2020

Budimex: Stabilny portfel zamówień, dobre relacje z zamawiającym
fot. Budimex
Największa grupa budowlana w Polsce podsumowała I półrocze 2020 roku. Jak poinformowano, pandemia miała wpływ na wyniki Grupy Budimex, zwłaszcza w segmencie budowlanym. Mimo trudnych okoliczności, zachowana została jednak ciągłość działania we wszystkich obszarach. Budimex podkreśla stabilność portfela zamówień i dobrą współpracę z publicznymi zamawiającymi.
W I półroczu Budimex osiągnął sprzedaż na poziomie 3,73 mld zł (w okresie porównawczym 3,25 mld zł). Rentowność zysku brutto Grupy wyniosła 4,1% w porównaniu do 3,3% w I poł. 2019 roku. W części budowlanej rentowność zysku brutto w I i II kwartale była na porównywalnym poziomie – ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu epidemii nie zakłóciły w istotny sposób działalności Grupy w tym obszarze – podano.

Sprzedaż w segmencie budowlanym była wyższa o 8 proc. osiągając tym samym dynamikę wyższą niż rynek. Rentowność zysku brutto części budowlanej wyniosła 2,2 proc. w porównaniu do 1,7 proc. w I poł. 2019 roku.

Klienci Budimex Nieruchomości w I poł. 2020 roku podpisali 622 akty notarialne, z czego 618 umów w II kw. 2020 roku. Przychody w tym segmencie wyniosły 275 mln złotych, a zysk brutto osiągnął 61 mln złotych.

Sprzedaż segmentu usługowego wyniosła 277 mln złotych (z czego 276 mln złotych dotyczy Grupy FBSerwis). Zysk brutto tego segmentu wyniósł 31 mln złotych.

Na koniec czerwca Budimex miał  1,903 mld złotych w gotówce i stan ten w ciągu 6 miesięcy poprawił się o ponad pół miliarda. Jak podkreślono w komunikacie, pozycja gotówkowa była wspierana przede wszystkim przez sprawne fakturowanie bieżących robót i szybkie regulowanie należności przez inwestorów.

W ostatnim dniu czerwca Budimex miał w portfelu zamówień 11,6 mld zł., w tym 53, mld zł to infrastruktura, 3,1 kolej, 3,2 mld zł to kubatura i pozostałe. Na początku lipca doszedł do tego jeszcze kontrakt na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia o wartości 1,8 mld złotych. W poczekalni Budimex ma kontrakty o wartości ponad 1,5 mld złotych. Tylko od początku roku do końca czerwca podpisał kontrakty warte 3,8 mld zł.

Budimex poinformował, że obecnie realizacja kontraktów budowlanych przebiega bez większych zakłóceń, podkreślił jednocześnie, że współpraca z zamawiającymi jest na bardzo dobrym poziomie – dotyczy to szczególnie GDDKiA i PKP PLK, a także Ministerstwa Infrastruktury. Jak stwierdzono w komentarzu do wyników, współpraca ta jest bardzo dobra a komunikacja szybka i efektywna.

Grupa nie obawia się o stabilność poziomu zleceń. Za wyzwanie na najbliższy czas uznaje pozyskanie kontraktów w części kubaturowej, gdzie jest widoczne ograniczenie nowych inwestycji prywatnych oraz częściowe wstrzymanie planowanych inwestycji publicznych.

Towarzyszący od kilku miesięcy koronawirus miał odzwierciedlenie w zmianie zasad organizacji pracy w spółkach Budimeksu ( m.in. wprowadzenie możliwości pracy zdalnej, zabezpieczenie środków dezynfekcji dla pracowników czy reorganizację przestrzeni tak, aby zapewnić warunki pracy zgodne z zaleceniami GIS). Wpływ pandemii na wyniki w Grupie wyliczono na 36 mln zł. Składają się na to przede wszystkim dodatkowych kosztów związanych z wydłużeniem czasu realizacji kilku projektów oraz kosztów dostosowania przestrzeni pracy i zakupu środków ochrony osobistej.

Budimex przypomina przy okazji o działaniach pomocowe na rzecz szpitali walczących z COVID-19. Do tej pory przeznaczono na ten cel ok. 2,6 mln złotych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony