Partner serwisu

Budimex, Strabag i Porr mają największe przychody wśród firm budowlanych

ep. 24.11.2021

Budimex, Strabag i Porr mają największe przychody wśród firm budowlanych
fot. Pixabay
Pandemia Covid-19 nie spowodowała spowolnienia w branży budowalnej. Tylko piętnaście największych spółek wypracowało przychody o wartości 33,3 mld zł. To o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Spółki z największymi przychodami to kolejno: Budimex, Strabag i Porr. Pierwszą piątkę zamykają Erbud i Unibep.
Przychody największych 15 firm budowlanych na polskim rynku (dane za rok 2020 – dop. rad.) osiągnęły poziom prawie 33,3 mld złotych. Oznacza to wzrost o 4,3 proc. w stosunku do 2019 roku – poinformowała firma doradcza Deloitte, która przygotowała raport Polskie spółki budowlane 2021 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży.

Jak podano, piąty raz z rzędu liderem rankingu przygotowanego przez Deloitte jest Grupa Budimex. Jej przychody wyniosły 8,4 mld zł, czyli ponad 10 proc. więcej niż w 2019 roku. Na drugim miejscu znalazła się Grupa Strabag z wynikami na poziomie 5,2 mld zł, tj. o 12,6 proc. więcej niż w okresie porównawczym. Trzecie miejsce ponownie zajęła Grupa Porr z przychodami na poziomie 2,6 mld zł, co stanowi wzrost o 11,1 proc.).

Grupa Budimex i Grupa Strabag to jednocześnie te firmy, które w 2020 roku uzyskały największy wartościowo wzrost przychodów – odpowiednio 813 mln zł i 580 mln zł.

W pierwszej piątce pod względem przychodów są także Grupa Erbud (przychody 2,228 mld zł i Grupa Unibep (1,682 mld zł).

– W tegorocznym zestawieniu na listę powróciły dwie spółki, obecne w latach 2017 i 2018, Grupa Mirbud i Mota-Engil Central Europe. Pojawił się także jeden debiutant – Grupa Dekpol. Firmy te, ze względu na istotny wzrost skali działalności w 2020 roku, uplasowały się odpowiednio na 11., 13. i 15. miejscu w rankingu największych spółek budowlanych w Polsce – mówi, cytowany w komunikacie Piotr Domański, dyrektor w dziale doradztwa finansowego, Deloitte.

Autorzy raportu odnieśli się także do problemów, z którymi boryka się branża budowlana. Wśród nich wskazano m.in. na spadek zatrudnienia i wzrost kosztów. Jak wskazano, w pierwszym półroczu 2021 roku średnie zatrudnienie w branży zmalało o 1,3 proc., czyli o 428 tys. osób. W tym samym czasie płace wzrosły o 3,2 proc. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 5 572 zł, podczas gdy pod koniec 2020 roku było to 5 401 zł. Za wzrostem płac stoją ciągłe zapotrzebowanie na pracowników oraz inflacja.

Wśród największych ryzyk w działalności budowlanej wymieniono ponadprzeciętnie rosnące ceny oraz problemy z dostępnością materiałów budowlanych oraz siły roboczej. Na pierwszy problem wskazało 86 proc. ankietowanych przez autorów raportu, o problemach z dostępnością materiałów i pracowników mówiło 81 proc. respondentów.

– W przeszłości odpowiedzią na problemy z zatrudnieniem było podniesienie wynagrodzeń oraz rekrutacja pracowników spoza Polski. W tym roku jednak pensje zostały już zwiększone, a pozyskanie pracownika z Ukrainy czy Białorusi i tak stanowi duży problem. Koszty materiałów budowlanych to wyzwanie, z którym firmy muszą sobie radzić od lat, niemniej obecnie wzrost cen jest bardzo dynamiczny i kształtuje się na poziomie o wiele wyższym niż przewidywano. Coraz częściej jednak trudnością z jaką muszą zmierzyć się firmy budowlane staje się sama dostępność tych materiałów. Wyzwania, przed którymi stoi branża nie tylko mają ogromny wpływ na rentowność projektów, ale i zaostrzają konkurencję przy nowych postępowaniach przetargowych. – mówi cytowany w komunikacie Łukasz Michorowski, partner, ekspert usług doradczych dla sektora budowlanego i nieruchomości z Deloitte.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony