Partnerzy serwisu:

Budimex wybuduje centrum badawczo-rozwojowe dla Orlenu

inf. pras. 24.04.2019

Budimex wybuduje centrum badawczo-rozwojowe dla Orlenu
fot. mat. pras.
Wartą 167 mln zł netto umowę podpisali dziś Budimex oraz PKN Orlen. Kontrakt dotyczy generalnego wykonawstwa dla Centrum Badawczo – Rozwojowego PKN Orlen w Płocku. CBR będzie w przyszłości realizował działania badawczo-rozwojowe związane z przemysłem rafineryjno-petrochemicznym.
Główną funkcją nowej inwestycji PKN Orlen w Płocku ma być prowadzenie działań związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań technicznych oraz prace nad nowymi produktami i technologiami. Centrum, liczące w sumie ok. 8500 m2 powierzchni użytkowej, będzie także działać na rzecz usprawniania i optymalizacji już realizowanych procesów oraz produktów. W związku z tym kompleks budynków wchodzących w skład CBR musi spełniać wymóg wysokiego zaawansowania technologicznego, dostosowanego do specyfiki badawczej przemysłu rafineryjno-petrochemicznego.

– Na działce o powierzchni 4,3 ha zbudujemy w sumie 7 budynków, w tym m.in. budynek biurowy, budynek techniczny z laboratorium, halę odwzorowań i pilotaży oraz magazyn zewnętrzny z instalacją do mieszania paliw. Jesteśmy odpowiedzialni także za stworzenie układu drogowego dla tej inwestycji – mówi Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex.

Formuła EPC (ang. engineering, procurement, construction) obliguje Budimex nie tylko do zaprojektowania i zbudowania budynków CBR, ale także do wyposażenia ich. Firma zajmie się ponadto uruchomieniem dostarczonego sprzętu, m.in. aparatury pomiarowej i laboratoryjnej, która umożliwia m.in. prowadzenie badań analitycznych dotyczących właściwości produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Do tej grupy zalicza się także instalacja do przygotowywania mieszanek paliwowych (benzynowych i ON) oraz dwa stanowiska hamowni silnikowych do badania właściwości deferencyjnych paliw.

To nie pierwsza inwestycja, jaką Budimex zrealizuje w Płocku. W latach 2012 – 2014 firma zbudowała w mieście biurowiec Centrum Usług Korporacyjnych dla Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Z kolei w 2017 r. została zakończona budowa instalacji reaktora wielokomorowego do procesu dekarbonizacji wraz z infrastrukturą. Była ona zrealizowana dla tego samego inwestora, również w formule EPC. Budimex SA w Płocku wciąż zajmuje się także modernizacją oczyszczalni cystern zakładu produkcyjnego PKN Orlen, na którą umowa została podpisana w lutym 2017 roku.

Firma ma 18 miesięcy na pracę przy centrum badawczo-rozwojowym. Przewidziany w kontrakcie termin oddania inwestycji do odbioru koniec 2020 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony