Partnerzy serwisu:

Budimex zaangażowany w prace związane z awaryjnym rurociągiem w Warszawie

ep. 04.09.2019

Budimex zaangażowany w prace związane z awaryjnym rurociągiem w Warszawie
fot. Wody Polskie
W Warszawie trwa budowa awaryjnego rurociągu, który ma zapobiec zrzucaniu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy bezpośrednio do Wisły. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w związku  z zeszłotygodniową awarią w oczyszczalni ścieków Czajka. W prace prowadzone w trybie pilnym zaangażowany został Budimex.
Decyzja o budowie mostu pontonowego, na którym ma zostać umieszczony bypass w postaci specjalnego rurociągu zapadła na poziomie rządowym. Prace są prowadzone w trybie pilnym, a w ich realizację zaangażowane było wojsko. Przydała się także pomoc największej firmy budowlanej.

– Od soboty, na prośbę Wód Polskich budujemy m.in. drogi dojazdowe, wzmacniamy też wał przy kolektorze, do którego będą wpływały ścieki – informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu. Firma wykonuje także tzw. czerpnię – czyli miejsce, gdzie gromadzone będą ścieki wypływające z kolektora wylotowego, skąd za pomocą pomp będą tłoczone do rur bypassu.

– Tu potrzebna była wyjątkowa mobilizacja – zauważa przedstawiciel Budimeksu. Chodzi mi. in o dysponowanie odpowiednim sprzętem – ciężkimi dźwigami, koparkami, czy kilkudziesięcioma ciężarówkami, którymi przetransportowano 10 tys. ton piasku.

Wszystkie prace powinny zakończyć się do weekendu – spółka Wody Polskie, która koordynuje to przedsięwzięcie zakłada, że od soboty ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy, które w wyniku awarii w Czajce wpływają obecnie do największej z polskich rzek, będą już odprowadzane do oczyszczalni.

Sam most pontonowy, na którym ma być umieszczony bypass jest już wykonany (tu byli zaangażowani m.in. żołnierze). Trwa jeszcze m.in. łączenie elementów rurociągu – to rury polietylenowe o wysokiej gęstości, łączone metodą zgrzewania. Jak podają Wody Polskie, ma to zapewnić , jednolitą wytrzymałość konstrukcji na całej długości, bez słabych punktów w miejscach łączenia.

Rurociąg ma mieć dwie nitki, z których każda będzie miała 1041 m długości, z tego część na wodzie to 250 m. – Na lądzie rury będą transportowały ścieki do zrzutni kolektora po prawej stronie Wisły, skąd już pod ziemią trafią do oczyszczalni Czajka. Ścieki będą ujmowane bezpośrednio z miejsca zrzutu, gdzie zostaną zainstalowane nieprzepuszczalne zastawki Larsena i pompy tłoczące. Łącznie będzie pracowało 12 pomp zapewniających przesył do 4 m3 na sekundę – podaje spółka Wody Polskie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony