Partnerzy serwisu:

Budimex zakończył przebudowę stacji Olszamowice. Pociągi pojadą szybciej

inf. pras. 21.08.2018

arrow
arrow
Budimex zakończył przebudowę stacji  Olszamowice. Pociągi pojadą szybciej
fot. mat. pras.
Budimex zakończył przebudowę stacji  Olszamowice. Pociągi pojadą szybciej
Budimex zakończył przebudowę stacji  Olszamowice. Pociągi pojadą szybciej
Kontrakt o wartości prawie 45 mln zł obejmował zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. W ramach prac Budimex zmodernizował infrastrukturę techniczną stacji, m.in. rozjazdy i sieć trakcyjną. Dzięki temu zwiększyła się jej przepustowość, a pociągi będą mogły jechać z prędkością 200 km/h.
Kontrakt był częścią projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa”. Budimex rozpoczął wykonanie inwestycji w listopadzie 2016 r.

Najtrudniejsze okazało się zakończenie I etapu inwestycji, zaplanowane na lipiec-sierpień 2017, które wymagało całkowitego wyłączenia tego odcinka z ruchu kolejowego. Z tego powodu Budimex miał na przeprowadzenie prac rozbiórkowych i budowlanych tylko miesiąc. – Z powodu wyłączenia ruchu nic nie mogło opóźnić się ani o godzinę, a przez 32 dni działania musiały być prowadzone całą dobę. Dokonywaliśmy rozbiórki sieci trakcyjnych oraz budowy nowych rozjazdów, które na plac budowy przyjeżdżały w 3-częściowych blokach. Dzięki doskonałej organizacji i użyciu wysokiej klasy sprzętu kolejowego dotrzymaliśmy tych warunków i ruch mógł zostać wznowiony – mów Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimex S.A.

W ramach kontraktu Budimex wykonał przebudowę infrastruktury technicznej stacji, w tym m.in. nawierzchni torowej, rozjazdów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń SRK. Na stacji zostało zamontowanych 12 nowoczesnych rozjazdów z ruchomym dziobem krzyżownicy – w takie same wyposażone są linie dużych prędkości, do 250 km/h.

– Stacja Kolejowa Olszamowice to bardzo nowoczesny projekt – jest całkowicie przygotowana pod sterowanie automatyczne, bez udziału ludzi. Ponadto wyposażona jest np. w monitoring wizyjny, a rozdzielnia posiada automatyczne systemy gaszenia pożaru – mówi Marcin Kopeć, kierownik kontraktu tej inwestycji.

Mimo, że stacja Olszamowice nie jest przystankiem pasażerskim, to pełni ważną rolę w ruchu kolejowym. Jej modernizacja pozwala na zwiększenie przepustowości CMK, na jednej z najbardziej obciążonych linii kolejowych w kraju. Dzięki niej umożliwione stanie się wyprzedzanie pociągów towarowych przez ekspresy pasażerskie, pędzące 200 km/h.

Budimex realizuje obecnie na zlecenie PKP PLK kilka kluczowych inwestycji kolejowych jak: modernizacja linii kolejowej nr 7 na odcinku Otwock-Pilawa oraz Pilawa-Dęblin, modernizacja linii E20 na odcinku LCS Kutno, modernizacji odcinka Trzebinia – Krzeszowice na linii Katowice – Kraków, modernizacja linii Obwodowej na odcinku Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska, modernizacja stacji Idzikowice na CMK o wartości ponad 1,5 mld złotych. Budimex jest generalnym wykonawcą zakończonych już i niejednokrotnie nagradzanych kontraktów kolejowych takich jak m.in.: modernizacja LCS Iława, Łącznica kolejowa Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki czy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony