Partner serwisu

Budimex ze Strabagiem wybudują węzeł Teofilów na S14

Elżbieta Pałys 23.12.2020

Budimex ze Strabagiem wybudują węzeł Teofilów na S14
fot. GDDKiA
To już pewne - węzeł Teofilów na zachodniej obwodnicy Łodzi wybuduje wykonawca odcinka Łódź Lublinek – Łódź Teofilów, czyli konsorcjum Budimex i Strabag. GDDKiA podpisała aneks do umowy.
To węzeł, z którego zrezygnowano na etapie optymalizacji kosztów budowy S14, po tym gdy w pierwszym przetargu, jeszcze w roku 2017, koszty okazały się dużo wyższe niż zakładał inwestor. Tamto postepowanie zostało unieważnione, a w nowym przetargu trasa została podzielona na dwa odcinki realizacyjne, na których zabrakło niektórych, planowanych wcześniej węzłów.

Decyzja o budowie węzła Teofilów zapadła pod koniec października, kiedy to zwiększono finansowanie dla tego odcinka. Wykonawca został wybrany na podstawie art. 141 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

– Dobrze, że ten węzeł zostanie zbudowany. Dzięki temu S14 będzie w pełni funkcjonalna – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. – Dobrą i w zasadzie jedyną słuszną decyzją jest także to, że prace zostały zlecono w trybie negocjacji z Budimeksem i Strabagiem – dodaje przedstawiciel wykonawcy, który realizuje odcinek, na którym powstanie węzeł Teofilów. – Nie wydłuża to terminu realizacji podstawowego kontraktu – zaznacza Dariusz Blocher.

Prezes Budimeksu przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce na autostradzie A1 pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem, gdzie pierwotnie planowano po dwa pasy ruchu na każdej jezdni, a już w trakcie realizacji zdecydowano o poszerzeniu trasy. Dodatkowy zakres prac także realizuje wcześniej wybrane dla tego odcinka konsorcjum firm Budimex i Strabag.Koszt budowy węzła Teofilów wyniesie blisko 68,7 mln zł. Termin wykonania to 15 czerwca 2022 roku.

Węzeł zostanie zbudowany zgodnie z istniejącym projektem i pozwoli skomunikować S14 z istniejącą drogą krajową nr 71 Pabianice – Zgierz. Będzie obsługiwał relację w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego, do drogi krajowej nr 71.

Ze względów formalnych na razie nie będzie budowana relacja w kierunku Łodzi (do ul. Szczecińskiej). GDDKiA nie wyklucza jednak rozbudowy węzła w przyszłości. Decyzja ta będzie zależała m.in. od realizacji przez samorząd miasta Łodzi przebudowy ul. Szczecińskiej od ul. Aleksandrowskiej do łącznika drogi krajowej nr 72 (węzeł Łódź Teofilów).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony