Partner serwisu

Budimex zwiększył przychody i portfel zleceń. Ma też spory zysk

Redakcja 26.10.2022

Budimex zwiększył przychody i portfel zleceń. Ma też spory zysk
fot. mat. pras. Budimex
Po trzech kwartałach 2022 roku Grupa Budimex odnotowała przychody ze sprzedaży w kwocie 6 mld 368 mln zł. Ma jednocześnie 359 mln zł zysku netto. Portfel zamówień na koniec trzeciego kwartału sięgnął 12,5 mld zł, a w poczekalni były kolejne 3 mld zł, w tym kontrakt drogowy na Słowacji.
Grupa Budimex w okresie od stycznia do końca września tego roku wypracowała zysk operacyjny na poziomie 417 mln zł przy rentowności 6,5%, przy czym w pierwszym kwartale rentowność operacyjna osiągnęła poziom 3,6%, a w drugim i trzecim kwartale było to odpowiednio 7,4% oraz 7,7%.

Zysk brutto Grupy Budimex wyniósł 466 mln zł przy rentowności 7,3%. Jak podano w komunikacie, rentowność na poziomie zysku brutto wspierana była przez znaczną poprawę wyniku na działalności finansowej, szczególnie w drugim i trzecim kwartale, co jest efektem wzrostu średniego poziomu oprocentowania środków pieniężnych lokowanych przez Grupę Budimex.

Wzrost przychodów rok do roku wyniósł 15,1%, za co odpowiada przede wszystkim większa skala realizowanej sprzedaży w segmencie budowlanym, zwłaszcza w obszarze budownictwa kubaturowego oraz w spółce Mostostal Kraków. W części usługowej przychody były zbliżone do roku ubiegłego.

Segment budowlany

Sprzedaż segmentu budowlanego Grupy Budimex wyniosła 5 mld 809 mln zł.

– Pomimo trudności rynkowych wynikających z zaburzonych łańcuchów dostaw sprzedaż w okresie trzech kwartałów 2022 roku w ‎segmencie budowlanym była zauważalnie wyższa niż w analogicznym okresie roku ‎poprzedniego. Wysoki portfel zamówień na początku 2022 roku, przemyślana ‎polityka zakupowa oraz sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na ‎zwiększenie przychodów o ponad 13 proc. – wskazuje prezes Budimeksu Artur Popko.

Szef największej Grupy budowlanej wskazuje, że w ostatnim kwartale można było zaobserwować stabilizację cen kluczowych ‎asortymentów, a w niektórych przypadkach (m.in. stal) obniżenie cen, ‎w porównaniu do poziomów odnotowanych kilka tygodni po wybuchu wojny. – ‎Odpowiedzialna strategia kontraktacji oraz dopasowana strategia zakupowa ‎pozwoliła nam na ograniczenie strat związanych z aktualną sytuacją rynkową ‎do minimum. Budżety wszystkich realizowanych przez nas projektów są na ‎bieżąco aktualizowane, a dzięki dobrej rentowności kontraktów na ‎ostatnich etapach realizacji rentowność portfela pozostaje stabilna – mówi Artur Popko. ‎

Portfel zleceń

W okresie trzech kwartałów 2022 roku Budimex pozyskał kontrakty o wartości 4,6 ‎mld zł, co w efekcie dało na koniec września portfel zleceń na poziomie 12,5 mld zł. Zabezpiecza to front prac do końca 2023 roku.
 ‎
Dodatkowo, ‎wartość projektów podpisanych w październiku 2022 roku oraz oczekujących na podpisanie to ponad 3 mld zł. Wśród nich są m.in. budowa drogi ekspresowej S17 Piaski – Hrebenne (2 odcinki o łącznej wartości 845 mln zł), autostrada D1 Bratysława – Triblavina na Słowacji (519 mln zł, Szpital Wojskowy w Krakowie (368 mln zł) czy linia kolejowa 104 Chabówka – Nowy Sącz (366 mln zł).

Grupa Budimex zakończyła trzeci kwartał 2022 roku z pozycją gotówkową ‎netto na poziomie 2,2 mld zł, przy czym w czerwcu wypłacona została pozostała dywidenda za rok 2021 w wysokości 23,47 zł w przeliczeniu na ‎jedną akcję. Tym samym łączna dywidenda za rok 2021 przypadająca na ‎jedną akcję wyniosła rekordowe 38,37 zł. ‎

Sektor usługowy

– Po trzech kwartałach Grupa FBSerwis utrzymała wysoki poziom przychodów ze sprzedaży przy zachowaniu dobrej rentowności – wskazuje prezes Grupy Budimex Artur Popko. Przychody Grupy FBSerwis, będącej kluczowym aktywem w ramach segmentu usługowego (wyniki części usługowej obejmują również działalności kilku mniejszych spółek, w tym Budimex Parking Wrocław), wyniosły 573 mln zł i były nieco wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk operacyjny Grupy FBSerwis wyniósł 64 mln zł przy rentowności 11,2% w porównaniu do 13,8% w analogicznym okresie roku poprzedniego, przy czym w samym trzecim kwartale rentowność uległa poprawie i była wyższa niż w trzecim kwartale roku poprzedniego.

– Intensywna praca nad pozyskiwaniem kolejnych zleceń, szczególnie w segmencie utrzymania infrastruktury, pozwoliła znacząco rozbudować portfel zamówień, co powinno przełożyć się na wzrost przychodów w kolejnych kwartałach. Kontynuujemy rozpoczęte inwestycje w rozbudowę istniejących instalacji przetwarzania odpadów oraz składowisk. Jednocześnie integrujemy w ramach struktury Grupy podmiot przejęty kilka miesięcy temu, wzmacniając tym samym naszą pozycję w segmencie usług środowiskowych – mówi Artur Popko.

Jaki rynek

Prezes Budimeksu podkreśla, że aktualny portfel Grupy Budimex zamówień w pełni zabezpiecza front robót do końca 2023 roku, a nowo pozyskiwane kontrakty (w szczególności zlecenia w formule zaprojektuj i wybuduj) budują mocne fundamenty działalności na lata 2024-2025. – To szczególnie ważne w perspektywie spowolnienia gospodarczego oraz planowanego ograniczenia nowych projektów rozstrzyganych przez część naszych Zamawiających, czyli samorządy oraz PKP PLK – zaznacza.

– Wskaźniki inflacji pozostają wysokie a większość prognoz na najbliższe kwartały ulega rewizji w górę. Z uwagą obserwujemy ceny energii oraz paliw, które mają kluczowe znaczenie dla branży budowlanej i całej gospodarki. Dlatego tak ważna jest dalsza praca nad mechanizmami waloryzacji długoterminowych zleceń komentuje prezes i dodaje, że Budimex przygotowuje się do realizacji pierwszych istotnych projektów poza granicami kraju. Największy z nich to budowa autostrady D1 Bratysława – Triblavina w formule „design and build”.

– W ostatnim czasie zajęliśmy również pierwsze miejsce w przetargu na przebudowę infrastruktury kolejowej na rynku czeskim o łącznej wartości ok. 66 mln złotych – przypomina prezes.

Podsumowując trzy kwartały Budimex wskazuje także na przystąpienie do programu akceleracyjnego dla startupów zagranicznych – Poland Prize – dofinansowywanego ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Firma kontynuuje także współpracę ze startupami, które zostały nagrodzone w I edycji konkursu Budimex Startup Challenge.

Trudno też nie odnotować uroczystego finału (lipiec 2022) akcji Dom z Serca 2 w Brusach na Pomorzu, w ramach której dokończono do stanu „pod klucz” budowę domu dla 8-osobowej rodziny. Dzięki wsparciu wszystkich Partnerów akcji, spełniło się marzenie Pani Iwony, Pana Krzysztofa oraz ich szóstki dzieci. Budujemy 41. i 42. Strefę Rodzica w szpitalach w Ełku i w Bydgoszczy.

W trzecim kwartale budowy Budimeksu zdobyły kilka cennych nagród branżowych: 7 nagród w konkursie „Budowa Roku 2021”, potocznie nazywanych Oskarami budowlanymi i dwie nagrody „Modernizacja Roku”. Wśród nagrodzonych inwestycji znalazło się m.in.: Centrum Badań i Rozwoju PKN Orlen w Płocku, dworzec PKP S.A. w Białymstoku i Młyny Rothera w Bydgoszczy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony