Partner serwisu

Budindex, czyli ranking budowlany Unii Europejskiej. Polska na podium

GR 26.12.2021

Budindex, czyli ranking budowlany Unii Europejskiej. Polska na podium
fot. PKP PLK
Bardzo wysokie, drugie miejsce zajęła Polska w zestawieniu Budindex, uwzględniającym udział budownictwa w PKB poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Na liście największych inwestycji realizowanych obecnie w UE znalazła się przebudowa stacji kolejowej Warszawa Zachodnia wraz z modernizacją linii średnicowej.
Ranking przygotował Budimex. Jest to pierwsza tego typu analiza w Polsce. - Pokazujemy skalę rozwoju rynku budowlanego w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Zwracamy uwagę na największe obecnie realizowane budowy w krajach Unii. Pokazujemy ranking państw, które inwestują największe fundusze w budownictwo, proporcjonalnie do swojego produktu krajowego brutto – tłumaczy we wstępie Artur Popko, prezes spółki.

Budimex przeanalizował udział budownictwa w PKB poszczególnych krajów UE i opracował ranking, który został nazwany Budindex. Dane pochodzą z 2020 roku. Na bardzo wysokim, 2. miejscu w zestawieniu, znalazła się Polska z udziałem budownictwa wynoszącym 7,4 %, o ok. 1,5 pkt. procentowego powyżej średniej unijnej (5,86 %). Wartość wypracowana przez budownictwo wynosi w przypadku naszego kraju 35,82 mld euro przy PKB w wysokości 484 mld euro.

Zestawienie otwiera Finlandia (8 % udziału), a podium zamyka Austria (7,4 %). W pierwszej dziesiątce znajdują się również: Litwa (7,4 %), Rumunia (7,3 %), Łotwa (7 %), Słowacja (6,9 %), Szwecja (6,7 %), Estonia (6,4 %) oraz Hiszpania (6,3). Tabelę zamyka z kolei Grecja, gdzie udział budownictwa w PKB wynosi zaledwie 1,7 %.

Budimex wyliczył również największe inwestycje budowlane realizowane obecnie w Unii Europejskiej. Najbardziej spektakularnym zadaniem jest bodaj budowa trasy 270-kilometrowej trasy kolejowej z Turynu we Włoszech do Lyonu we Francji. Superszybkie pociągi powinny tamtędy pojechać w 2032 roku, a wartość inwestycji to 25 mld euro.

Na liście znalazła się np. budowa tunelu kolejowego pod Morzem Bałtyckim, który połączy Helsinki i Tallin (wartość 13 mld euro) czy budowa Hafencity, czyli największego w Europie „śródmiejskiego obszaru rozwoju” o powierzchni 127 hektarów (13 mld euro). Każda z dziesięciu części ma służyć innym funkcjom (np. praca, nauka, sztuka itp.).

Trwa również budowa 64-kilometrowego tunelu kolejowego w Alpach Wschodnich, który połączy Austrię z Włochami (8,38 mld euro). Prace mają się zakończyć w 2028 roku. 7,4 mln euro pochłonie z kolei budowa tunelu pod cieśniną Bełt Fehrman. 18-kilometrowy tunel połączy Danię i Niemcy. 2,6 mld euro powinna kosztować trwająca budowa obwodnicy Sztokholmu.

Spektakularne inwestycje są także realizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. 5,6 mld euro pochłonie budowa trasy kolejowej z Budapesztu do Belgradu. - Projekt polega na modernizacji istniejącej linii kolejowej, która umożliwi podróżowanie z prędkością 200 km/h. Cała linia liczy 370 km, a pierwsze pociągi na oddanych odcinkach mają pojawić się na początku przyszłego roku – czytamy w raporcie.

Na liście największych inwestycji znalazła się przebudowa stacji kolejowej Warszawa Zachodnia wraz z modernizacją linii średnicowej (wartość 420 mln euro). - Budowa jest jednym z największych przedsięwzięć kolejowych realizowanych w ostatnich latach, w ramach którego przebudowanych zostanie ok. 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna – czytamy.

Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenił w podsumowaniu, że „wysokie miejsce Polski w rankingu, prezentującym udział sektora budownictwa w tworzeniu PKB, to zasługa wydatkowania znacznych środków na inwestycje przez publicznych i prywatnych inwestorów”. - Warto podkreślić, że znaczący udział budownictwa nie jest wynikiem niskiej wartości bazowej. Od ponad dekady Polska rozwija się w zadowalającym tempie, czego wynikiem są niesłabnące inwestycje naszych przedsiębiorców – komentuje Styliński.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony