Partner serwisu

Budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Ministerstwo podało ważne terminy

Grzegorz Rekiel 11.09.2022

Budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Ministerstwo podało ważne terminy
fot. Google Maps
W trzecim kwartale przyszłego roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej numer 22, a nową trasą kierowcy powinni pojechać za 5 lat – poinformował resort infrastruktury.
Licząca około 16 kilometrów długości obwodnica, która powstanie w ciągu DK22, ominie miasto od południa. Będzie mieć klasę G, zostanie przystosowana do znoszenia obciążeń 115 kN/oś.

W czerwcu dla planowanej inwestycji wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Posłanka Małgorzata Chmiel z Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że rozstrzygnięcie jest już prawomocne, bo nie wpłynęło od niego żadne odwołanie. – Kiedy rozpocznie się budowa obwodnicy, jaki jest harmonogram prac oraz kiedy planowane jest oddanie obwodnicy do użytku? – dociekała parlamentarzystka, która napisała w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury.

Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie poinformował, że ogłoszenie przetargu jest planowane w trzecim kwartale przyszłego roku, a podpisanie umowy z wykonawcą – w drugim kwartale 2024 r. – Realizacja inwestycji przewidziana jest w latach 2025-2027, a oddanie obwodnicy do użytku ma nastąpić w czwartym kwartale 2027 r – wylicza urzędnik.

Weber dodał, że obecnie przygotowywana jest koncepcja programowa dla zadania, które zostanie zrealizowane w tzw. trybie zaprojektuj i wybuduj. Na razie nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie koszt inwestycji. – Będzie on znany po zakończeniu wszystkich postępowań administracyjnych i uzyskaniu kolejnych niezbędnych decyzji umożliwiających jej realizację – wytłumaczył i dodał, że resort nie zamierza dzielić zadania na etapy.

Przypomnijmy, że wydana kilka miesięcy temu decyzja środowiskowa zatwierdziła przebieg tzw. wariantu V obwodnicy. W ciągu trasy przewidziano cztery węzły drogowe lub – w zależności od wyników analiz – skrzyżowania: Starogard Zachód, Starogard Południe, Jabłowo i Starogard Wschód.

Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Oprócz obwodnicy Starogardu Gdańskiego w województwie pomorskim planowane są także obwodnice: Brzezia, Człuchowa, Słupska i Kobylnicy i Sztumu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony