Partner serwisu

Budowa POW na Ursynowie skończy się w czerwcu

inf. pras./red. 06.04.2021

arrow
arrow
Budowa POW na Ursynowie skończy się w czerwcu
fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Budowa POW na Ursynowie skończy się w czerwcu
Budowa POW na Ursynowie skończy się w czerwcu
Budowa POW na Ursynowie skończy się w czerwcu
Budowa POW na Ursynowie skończy się w czerwcu
Odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy z tunelem pod Ursynowem jest obecnie zaawansowany w ok. 90 proc. Inwestor spodziewa się, że wszystkie prace budowlane powinny się zakończyć w czerwcu. Po dokonaniu odbiorów nową trasą będą mogli pojechać kierowcy.
Na obecnym etapie prac gotowa już jest nawierzchnia betonowa w południowej nawie. W nawie północnej do ułożenia zostało ok. 1800 m nawierzchni na połowie szerokości jezdni. Do wykonania pozostają jeszcze kilkusetmetrowe odcinki betonowej nawierzchni po wschodniej i zachodniej stronie tunelu oraz jeszcze krótsze fragmenty nawierzchni bitumicznej. Wewnątrz tunelu z każdym dniem będzie przybywać betonowych okładziny ścian – informuje warszawski oddział GDDKiA.

Wykonywane będą zbrojenia i szalunki obramowań przejść awaryjnych oraz uszczelniania ścian szczelinowych i oczepów. Pod sufitem zamontowano już wszystkie oprawy oświetleniowe i wentylatory strumieniowe. Prowadzony będzie montaż opraw kierunkowych oświetlenia awaryjnego na ścianach wewnętrznych oraz układane koryta pod instalację monitoringu i systemu alarmowego, czyli wyposażenia potrzebnego do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników.

Na straży bezpieczeństwa

Tunel pod Ursynowem będzie wyposażony m.in. w system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne. W układzie wentylacji zamontowany zostanie system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Automatycznie kontrolowana będzie widoczność w tunelu, a czujniki będą mogły wykryć i zasygnalizować pożar.

Obiekt będzie także wyposażony w system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych. W tunelu znajdują się również hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa. Wzdłuż ścian tunelu są chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 metrów ulokowano też przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego.

W budynku nad zachodnim portalem tunelu mieścić się będzie Centrum Zarządzania Tunelem (CZT), do którego trafią informacje z czujników i kamer zainstalowanych w obu nawach. Pracownicy naszego Centrum wspomagani przez system sterowania, zarządzania bezpieczeństwem i ruchem, przez 24 godziny na dobę, 7 dniu w tygodniu, będą kontrolować sytuację w tunelu i bezpieczeństwo jego użytkowników. W tym samym budynku docelowo będzie również funkcjonować Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem, do którego będą spływać informacje z regionalnych centrów.

Co na powierzchni

Po wschodniej stronie węzła Warszawa Ursynów trwa budowa ekranów akustycznych. Na obiektach mostowych zamontowano siatki zabezpieczające. W rejonie ulic Lanciego i Branickiego wykonywane są roboty brukarskie. Prowadzone są także prace związane z profilowaniem terenów płaskich oraz nasadzenia drzew i krzewów.

Zaawansowanie prac na ursynowskim odcinku S2 POW to ok. 90 proc. Sadząc po zaawansowaniu prac GDDKiA spodziewa się, że zakończenie wszystkich robót nastąpi w czerwcu br. Potem zostaną przeprowadzone niezbędne testy i odbiory, a następnie oddanie tunelu do ruchu.

– Ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie wskazana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń – informuje inwestor.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony