Partnerzy serwisu:

Budowa S16 Mrągowo – Ełk najwcześniej za 5 lat

Elżbieta Pałys 15.07.2018

Budowa S16 Mrągowo – Ełk najwcześniej za 5 lat
fot. Sloggi - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org
Roboty budowlane na przyszłej drodze ekspresowej S16 pomiędzy Mrągowem a Ełkiem mogą być realizowane w latach 2023 – 2025. Pod warunkiem jednak, że do tego czasu zakończą się procedury przygotowawcze, zostaną pozyskane wszystkie decyzje i… będzie zapewnione finansowanie.
Taką informację przekazał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Przedstawiciel resortu odpowiadał na wątpliwości sformułowane przez posła Jacka Protasa. Parlamentarzysta w interpelacji zwrócił uwagę, że jeśli S16 nie zostanie wybudowana w odpowiednim czasie, to w systemie komunikacyjnym w regionie powstanie luka, którą pogłębi szybciej postępująca realizacja trasy Via Baltica. „Kierowcy, których dzięki budowie S61 będzie więcej na Mazurach, wciąż będą zmuszeni korzystać z wąskiej i już dziś niedostosowanej do potrzeb infrastruktury szesnastki w okolicach Orzysza, Mikołajek i Mrągowa” – zauważył Jacek Protas odnotowując, że prace związane z inwestycją są wciąż na wczesnym etapie.

Marek Chodkiewicz poinformował, że budowa drogi ekspresowej S16 Olsztyn – Ełk jest ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.) jednak nie ma zapewnionych środków na jej realizację.

Przypomniał, że drodze nr 16 nadano kategorię ekspresowej dopiero rozporządzeniem z 13 października 2015 r. Przesuniecie jej do wyższej kategorii wiązało się dodatkowo z koniecznością dostosowania wcześniej opracowanej dokumentacji analiz tak by były odpowiednie do drogi klasy S.

Obecnie odcinka Olsztyn – Ełk prowadzone są prace przygotowawcze związane z opracowaniem niezbędnej dokumentacji technicznej i uzyskaniem decyzji administracyjnych, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Na początku września 2017 r. została zawarta umowa, na podstawie której konsorcjum firm: Europrojekt Gdańsk oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem wykona studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowe i koncepcję programową. Ma na to 37 miesięcy od podpisania umowy.

W ramach zamówienia wykonawca ma zaktualizować materiały do decyzji środowiskowej obejmujące m.in. inwentaryzację przyrodniczą, ponowną analizę akustyczną i ocenę uwarunkowań bezpieczeństwa ruchu drogowego – poinformował wiceminister. Do zadań wykonawcy dokumentacji będzie też należało uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji oraz opracowanie rozwiązań drogowych i mostowych umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj”.

„Zgodnie z aktualnymi harmonogramami prac dotyczącymi realizacji drogi ekspresowej S16 Mrągowo – Ełk, możliwy okres prowadzenia robót budowlanych, po przeprowadzeniu całej procedury przygotowawczej związanej z opracowaniem niezbędnej dokumentacji i uzyskaniem decyzji administracyjnych oraz wyborem wykonawcy, a także pod warunkiem zapewnienia finansowania na samą realizację w następnej perspektywie finansowej, to lata 2023 – 2025” – poinformował Marek Chodkiewicz

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony