Partner serwisu

Budowa S5 Ornowo – Wirwajdy zaawansowana w 30 proc.

ep. 24.05.2021

Budowa S5 Ornowo – Wirwajdy zaawansowana w 30 proc.
fot. GDDKiA
To będzie pierwszy fragment przyszłej drogi ekspresowej S5, która połączy S7 z autostradą A1. Odcinek S5 Ornowo – Wirwajdy jest już na etapie realizacji. Budimex zrealizował 30 proc. prac. Na dalszą część tej trasy w połowie roku mają być ogłoszone przetargi obejmujące prace przygotowawcze na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
Odcinek Ornowo – Wirwajdy liczy 5 km. Stanowi kontynuację obwodnicy Ostródy w ciągu DK-16, która docelowo będzie częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku od Grudziądza, czyli autostrady A1 do Ostródy, gdzie połączy się z S7. Tym samym stanowi pierwszy krok do połączenia tych dwóch tras drogą szybkiego ruchu.

Za realizację tego zadania odpowiada Budimex. Za 204 mln zł do wybudowania ma drogę o przekroju dwujezdniowym z węzłem Ostróda Zachód, czterema wiaduktami oraz dwoma przejściami dla dużych zwierząt.

Co się dzieje na budowie

Inwestycja jest realizowana w systemie projektuj i buduj. Wykonawca zakończył już etap projektowania i uzyskiwania zamiennych decyzji administracyjnych. Jak podał inwestor, na budowie wykonano już połowę robót ziemnych, a obecnie trwa budowa nasypów. Na dwóch obiektach mostowych wykonane są ustroje nośne.

Plany na najbliższe tygodnie obejmują kontynuację robót ziemnych i budowę nasypów. Mają się także rozpocząć roboty związane z wykonaniem podbudów kruszywowych i stabilizowanych.

Planowane jest także rozpoczęcie robót palowych i fundamentowych dla pozostałych obiektów mostowych oraz montaż i wykonanie elementów konstrukcji. Będą także prowadzone roboty melioracyjne oraz roboty związane z budową kanalizacji deszczowej.

Obecnie zaawansowanie inwestycji wynosi ponad 30 proc. Finał spodziewany jest w maju 2023 roku.

Ciąg dalszy w planach

Odcinek Ornowo – Wirwajdy będzie miał swoja kontynuację. Dla pozostałej części liczącej 90 km niedawno zatwierdzone zostały programy inwestycyjne, które otwierają możliwość ogłoszenia przetargów na opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowych.

GDDKiA zapowiada, że przetarg będzie ogłoszony w połowie roku, w podziale na dwie części: Wirwajdy – granica woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego oraz granica województw – autostrada A1 w okolicy Grudziądza.

Na prace przygotowawcze założono okres do roku 2028, same prace budowlane powinny się natomiast zakończyć w roku 2032.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony