Partner serwisu

Budowlanka i transport obawiają się skutków wojny

ep. 03.03.2022

Budowlanka i transport obawiają się skutków wojny
fot. Pixabay
Aż 42 proc. firm przepytanych przez Polski Instytut Ekonomiczny stwierdziło, że obawia się wpływu wojny w Ukrainie na prowadzoną przez ich działalność. Najwięcej obaw jest w branżach TSL oraz budownictwie.
Badanie zostało przeprowadzone 1 marca na potrzeby comiesięcznego odczytu Miesięcznego Indeksu Koniunktury, który Polski Instytut Ekonomiczny realizuje we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Według przedstawionych danych, największy niepokój jest w branży TSL. Duże lub bardzo duże obawy dotyczące przyszłości prowadzonego biznesu ma tu aż 54 proc. firm. Duży niepokój w związku z wojną jest także w budownictwie, gdzie obawy wyraziło 42 proc. firm.

Jak tłumaczą autorzy badania, niepokoje w tych dwóch branżach mogą wynikać z utraty pracowników, których znaczna cześć to obywatele Ukrainy. Dla 57 proc. firm branży TSL i 54 proc. przedsiębiorstw budowlanych niedostępność pracowników jest dużą barierą w funkcjonowaniu.

– Obawy wśród polskich firm były widoczne już przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, teraz jednak są one bardziej wyraźne. Część firm już dziś boryka się z konkretnymi problemami wynikającymi z zerwanych łańcuchów dostaw, czy braku pracowników. Z naszych badań wynika, że na niedostępność produktów wskazuje co trzecie przedsiębiorstwo, w szczególności widzą to firmy budowlane (52 proc.) oraz handlowe (41 proc.). Agresja Rosji na Ukrainę wpłynie na wzrost cen surowców wykorzystywanych przez polskie firmy. Prawdopodobnie wzrosną ceny ropy i gazu, a poza tym zbóż i roślin oleistych. Już teraz wzrost cen energii jest dużym problemem dla 70 proc. firm. Najbardziej odczuwają to przedsiębiorstwa produkcyjne (80 proc.) oraz usługowe (73 proc.) – cytowana w komunikacie Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE.

Gdyby przyjrzeć się sytuacji z uwzględnieniem wielkości firmy, okazuje się, że najwięcej obaw mają najmniejsze, czyli mikroprzedsiębiorstwa (46 proc.), ale niepokój odczuwany jest także w dużych firmach (tak odpowiedziało 28 proc.). – Wojna w Ukrainie przełożyła się też na dużą niepewność przedsiębiorstw co do sytuacji gospodarczej, aż ¾ firm uważa, że jest to silnie oddziałująca bariera dla prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach. Najbardziej niepewne sytuacji gospodarczej są firmy budowlane (84 proc.), transportowe (74 proc.) i usługowe (73 proc.) – mówi cytowana w komunikacie Katarzyna Dębkowska.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony