Partner serwisu

Budownictwo 4.0. Inteligentny kask uratuje życie

Elżbieta Pałys 27.11.2017

Budownictwo 4.0. Inteligentny kask uratuje życie
fot. EP
Inteligentny kask przekaże informacje o warunkach w jakich odbywa się praca na budowie, poinformuje o niestandardowym wydarzeniu, które dotyczy pracownika, skomunikuje się także z maszyną, jeśli człowiek znajdzie się w odległości grożącej potrąceniem. Inteligentny kask opracowały wspólnie Skanska, Intel i Cybercom. Właśnie rusza pilotaż tego rozwiązania.
Branża budowlana jest jedną z najbardziej zagrożonych wypadkami przy pracy (dane z rynku polskiego 2016 rok), zwłaszcza tymi ze skutkiem śmiertelnym. Jednocześnie jest postrzegana jako bardzo konserwatywna.

– Na pierwszym miejscu pod względem innowacyjności znajduje się sektor IT, na drugim media, budownictwo znajduje się na przedostatnim miejscu, tuż przed rolnictwem. Naszą ambicją jest to, by w ciągu najbliższych pięciu lat przenieść się do pierwszej dziesiątki – mówi Anna Tryfon-Bojarska, Head of Innovation &Technology ze Skanska. Innowacje muszą odpowiadać na konkretne wyzwania i potrzeby. Takim wyzwaniem jest poprawa bezpieczeństwa prac – dodaje tłumacząc skąd wziął się pomysł inteligentnego kasku.

Od czerwca ubiegłego roku Skanska wraz z partnerami Intelem i Cybercom pracowała nad tym projektem– dodaje Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji Skanska Property Poland.

– Tym projektem chcemy skruszyć mur kojarzenia branży budowlanej z konserwatywnym podejściem, chcemy pokazać w jaki sposób ta branża jest w stanie rozwijać się w sposób innowacyjny w zakresie bezpieczeństwa – mówił podczas prezentacji inteligentnego kasku Aleksander Szerner menadżer z firmy Skanska.

Szybki przepływ informacji

Projekty budowlane, zwłaszcza infrastrukturalne, często realizowane są na bardzo rozległym terenie. Niekiedy na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Każdy błąd na placu budowy może kosztować zdrowie lub życie ludzkie. – Bardzo ważne jest to, by jak najszybciej otrzymać informacje, że dzieje się coś niepokojącego z osobą, która pracuje na naszej budowie, żebyśmy mogli w jak najkrótszym czasie zareagować na sytuację niestandardową – mówi Anna Tryfon-Bojarska. W tym pomoże nam inteligentny kask, który przekaże osobie nadzorującej budowę informacje zaczynając od samego faktu czy kask znajduje się na głowie pracownika i czy jest założony w sposób prawidłowy, po informacje o każdym silniejszym uderzeniu w głowę.

Inteligentne rozwiązanie pozwala mierzyć temperaturę pod kaskiem, co pozwoli np. wyeliminować ryzyko udaru słonecznego. Kask pozwoli także wykrywać zdarzenia potencjalnie niebezpieczne, tj. wstrząsy czy upadki.

Inteligentny kask w przyszłości będzie dawał możliwość wymiany informacji z maszynami budowlanymi. Pozwoli to uniknąć stosunkowo częstych i groźnych w skutkach potrąceń pracowników przez pracujące maszyny na budowie. Jeśli człowiek znajdzie się w zbyt bliskim sąsiedztwie sprzętu budowlanego taką informację o tym zdarzeniu będzie mógł uzyskać operator maszyny.

W razie wypadku, informacje o lokalizacji pomogą przeprowadzić akcję ratunkową.

– Dodatkowo system został tak przygotowany, by wspierać tradycyjne zadania operacyjne – mówi Rafał Rudnicki z Cybercom. Chodzi o możliwość przypisywania zadań, tworzenia zespołów, czy choćby weryfikowania obecności.

Budownictwo 4.0

– Naszym celem jest budownictwo 4.0 – mówi Aleksander Szerner ze Skanska. Ten cel w Skanska podzielono na trzy etapy. Pierwszy obejmuje inteligentne narzędzia pracy, które już istnieją, w tym metodykę BIM. Drugi etap to technologie, które będą wspierały pracę, jak: wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość, prefebrykacja, ale też Internet rzeczy. Trzeci wiąże się ze spojrzeniem w przyszłość i dotyczy automatyzacji procesu oraz projektów, druku 3D i inteligentnych materiałów.
– Wiemy dokładnie co chcemy zrobić, a inteligentny kask da nam możliwość integracji tych rozwiązań i przeniesienia ich na budowę– dodaje Anna Tryfon-Bojarska.

– Wyzwania jakie stoją przed sektorem budowlanym to tak naprawdę czwarta rewolucja przemysłowa, za którą stoi pełna informatyzacja przedsiębiorstw oraz digitalizacja wszystkich działań operacyjnych – mówi Rafał Rudnicki z Cybercom. Jak określa chodzi o stworzenie „cyfrowego brata bliźniaka”, czyli zbioru danych, które opiszą wszystkie przedmioty świata rzeczywistego i pozwolą podejmować decyzje wyprzedzając fakty.

– Reprezentujemy branżę, w której innowacje są wdrażane bardzo szybko – mówi Artur Długosz z firmy Intel. – Staramy się dzielić informacjami i pokazywać, jak one są w stanie zmieniać inne branże – dodaje.

Rusza pilotaż

Inteligentny kask znajduje się w fazie testów. Jego pilotaż będzie prowadzony na budowie Skanska – Generation Park w Warszawie. Pracownicy uczestniczący w teście zgłosili się do udziału w pilotażu dobrowolnie. Wiadomo, że kask będzie nieco cięższy od tradycyjnego. Jego waga zależy od wielkości baterii zamontowanej w specjalnym czujniku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony