Partner serwisu

Budownictwo infrastrukturalne musi skrócić czas realizacji obiektów

Piotr Szturmowski 16.05.2021

Budownictwo infrastrukturalne musi skrócić czas realizacji obiektów
fot. Soletanche Polska
Dekarbonizacja gospodarki to jeden z priorytetów na najbliższe lata. Sektor transportu w Polsce odpowiadał za znaczną część emisji CO₂, co oznacza, że właśnie na tym polu jest najwięcej do zrobienia, zarówno w kontekście zmiany postawy użytkowników jak i sprawnym realizowaniu inwestycji infrastrukturalnych, które umożliwią zredukowanie tzw. śladu węglowego. Proces od momentu koncepcji po oddanie obiektu trwa latami. Jednak samą realizację można przyśpieszyć przez odpowiednie dobranie rozwiązania geotechnicznego, technologii wykonania i surowców. Skrócenie procesu realizacji jest możliwe i znacznie wpływa na obniżenie emisji CO₂ do atmosfery – mówi Piotr Szturmowski, Dyrektor Oddziału Północ Soletanche Polska. 
Jak wynika z raportu Neutralna Emisyjnie Polska 2050 przygotowanym w roku 2020 przez McKinsey & Company W 2017 roku sektor transportu w Polsce odpowiadał za emisje 63 MtCO₂. 98 proc. tych emisji pochodziło z transportu drogowego, zaś pozostałe z kolejowego i lotniczego w obrębie kraju. Pojazdy osobowe generowały aż 53 proc. wszystkich emisji w ramach tego sektora, z kolei samochody ciężarowe i dostawcze odpowiednio 35 i 10 proc. emisji. Samochody na polskich drogach to niemal wyłącznie pojazdy z napędem spalinowym. Na 38 mln mieszkańców przypada prawie 30 mln pojazdów, co oznacza, że Polska jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów w Europie.

Współdzielenie to trend, który wspomaga proces dekarbonizacji 

Zmniejszenie śladu węglowego można osiągnąć dzięki rezygnacji lub ograniczeniu korzystania z samochodów, rozwojowi transportu publicznego (kolei, komunikacji miejskiej), popularyzacji jazdy na rowerze, upowszechnieniu elektrycznych urządzeń transportu zbiorowego jak i osobistego (np. hulajnóg), współdzieleniu czy współużytkowaniu pojazdów, wzrostowi inwestycji w infrastrukturę niskoemisyjną (np. rozbudowa ścieżek rowerowych, rozwój transportu miejskiego w szczególności metra, budowa infrastruktury dla samochodów elektrycznych).

Trzeba pamiętać, że na transport oprócz przejazdów pasażerskich składają się również przewóz towarów czy też produktów rozumiany jako tzw. łańcuch logistyczny. Im krótszy czas przejazdu tym lepiej dla środowiska. Między innymi dlatego uważa się, że osoba proekologiczna to taka, która nie tylko wybiera tzw. transport niskoemisyjny ale np. kupuje lokalne produkty i ogranicza podróże samolotem czy też samochodem.

Moda na podróżowanie jest nie ekologiczna

Czy to znaczy, że aby zmniejszyć emisję CO₂ musimy porzucić marzenia o zwiedzaniu świata, próbowaniu nowych smaków, kupowaniu ananasów, bananów czy liczi w lokalnym supermarkecie?

Z całą pewnością nie. Należy jednak ograniczyć samotne podróże na rzecz kolektywnych. Aby zmienić zachowania podróżnych infrastruktura zarówno kolejowa jak i drogowa musi się zmienić, ponieważ jej przyszli użytkownicy są bezkompromisowi. Pragną być proekologiczni, a jednocześnie nie chcą obniżać komfortu podróżowania i co najważniejsze największym priorytetem dla nich będzie skrócenie czasu przejazdu, bo to właśnie ta wartość staje się najcenniejszą walutą. Jak pogodzić te sprzeczne interesy? Tu z pomocą przychodzą geotechnicy. Dysponujemy technologiami, które bez konieczności demontażu torowiska są w stanie wykonać wzmocnienie podtorza, a co za tym idzie w krótkim czasie przystosować trakcję do przyjęcia większych obciążeń co umożliwi przejazd kolei wysokich prędkości.

Perspektywa 2030 coraz bliżej - trzeba przyśpieszyć tempa

Aby osiągnąć założony przez UE cel związany z obniżeniem emisji CO₂ trzeba przyśpieszyć działania. Procesu związanego z planem koncepcyjnym nie należy ponaglać. To czas potrzebny na zebranie materiałów do analizy, a następnie przygotowanie zwykle kilku wariantów wykonania. Ważne aby w tym procesie nie zabrakło consultingu geotechnicznego. To właśnie na tym etapie jesteśmy w stanie najbardziej efektywnie pomóc i dopasować rozwiązanie geotechniczne tak by nie tylko odpowiadało na potrzeby konstrukcji i korespondowało z warunkami gruntowymi, ale także wybrać takie rozwiązanie, które skróci czas realizacji fundamentowania specjalistycznego lub zoptymalizuje i ułatwi wykonanie kolejnych etapów budowy. Dzięki przemyślanym planom realizacja powinna pójść sprawnie i to właśnie na tym etapie procesu budowlanego jesteśmy w stanie „urwać” trochę czasu.

Przykładem takiej optymalizacji na etapie koncepcji wykonawczej była realizacja szachtów będących częścią komór startowych dla tarcz TBM które będą realizowały tunele łączące dworzec Łódź Kaliska ze stacją Łódź Fabryczna. Soletanche zaproponowało szachty w kształcie koła, co zredukowało konieczność realizowania kotew gruntowych czy rozparcia stalowego. Tutaj redukujemy czas prac geotechnicznych. Rozwiązanie umożliwiło swobodny dostęp w czasie realizacji prac ziemnych związanych z wybieraniem urobku z przyszłego szachtu, a następnie przejście do realizacji prac żelbetowych. Jak widać jesteśmy w stanie zredukować czas pracy a co za tym idzie emisji CO₂ emitowanego w tracie prac maszyn.

Infrastruktura komunikacyjna schodzi do podziemia

Mocnym trendem w budownictwie infrastrukturalnym jest budowa obiektów tunelowych. Obecnie realizuje się w tan sposób bezkolizyjne skrzyżowania z drogami szybkiego ruchu. Przykładem może być Północna Obwodnica Krakowa, gdzie Soletanche Polska realizuje w gminie Zielonki aż dwa obiekty tunelowe , które mają pełnić wyżej wspomnianą funkcję. Ten typ realizacji ma szczególne znaczenie w kontekście oddawania przestrzeni nadziemnej dla ruchu pieszego rowerowego oraz lokalnego.

Przykładem takiej inwestycji jest tunel drogowy wykonany w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki poprowadzeniu trasy pod ziemią mieszkańcy dzielnicy Ursynów mogą dalej pozostać osiedlem i zachować swój lokalny sąsiedzki charakter. Dzielnica nie jest podzielona trasą szybkiego ruchu. Można bez przeszkód przemieszczać się i cieszyć terenami zielonymi oraz brakiem hałasu jaki emituje tego rodzaju droga szybkiego ruchu. W staraniach o zyskanie miana najbardziej zielonych stolic w Europie Warszawa mocno inwestuje w rozwój podziemnego miejskiego transportu szynowego. Soletanche na tym polu ma bardzo duże doświadczenie. Na świecie grupa Soletanche Bachy wykonała ponad 250 stacji metra. W Polsce firma zrealizowała obiekty zarówno dla I i II linii warszawskiego metra. Te realizacje będą coraz trudniejsze ze względu na głębsze posadowienie stacji kolejnych linii, a co za tym idzie bardziej skomplikowane warunki gruntowe. Przyszłe obiekty będą wymagały więcej czasu na realizację (dużo krócej realizuje się fundament o głębokości 15 czy 29 metrów niż taki o głębokości 40 czy 60 metrów) oraz większego nacisku na zaangażowanie do procesu koncepcyjnego geotechników, po to by przewidzieć jak najwięcej ryzyk, jak również odpowiednio dobrać technologię, która pomoże oddać obiekt w krótszym czasie.
Uważam, że pomimo trudności projektowo - wykonawczych jakie nastręczają konstrukcje tunelowe ulokowane na znacznych głębokościach warto je realizować właśnie ze względu na późniejsze wykorzystanie obiektu. Tunele to nie tylko wygodny sposób podróżowania ale obniżenie emisji CO₂ oraz hałasu, który również wpływa negatywnie na środowisko. Reasumując proces dekarbonizacji i cel jaki mamy postawiony przez UE jest możliwy do osiągnięci. aby plan stał się rzeczywistością musimy dołożyć wszelkich starań, dobrze optymalizując i ważąc ryzyka w procesie koncepcyjnym. Wówczas na placu budowy możemy zadbać o to, aby realizacja została wykonana sprawnie i możliwie jak najszybciej – podsumowuje Piotr Szturmowski Dyrektor Oddziału Północ Soletanche Polska.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony