Partner serwisu

Budownictwo ma duże zaległości, ale kontrahenci zwykle są solidni

oprac. GR 04.10.2021

Budownictwo ma duże zaległości, ale kontrahenci zwykle są solidni
fot. Pixabay
Sektorowa zaległość budownictwa jest dość wysoka, ale kontrahenci najczęściej płacą faktury w terminie. Znamy wyniki analizy BIG InfoMonitor.
Biuro sprawdziło m.in. nieuregulowane na czas zadłużenie poszczególnych sektorów gospodarki wobec dostawców i banków. Przeanalizowane zostały dane z Biura Informacji Kredytowej i z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Z opublikowanych wyników, że najwyższa jest sektorowa zaległość branży handlowej i wynosi łącznie około 8,39 mld złotych. Wysoką, trzecią pozycję w niechlubnym rankingu, zajmuje budownictwo (5,9 mld zł). Czwarty jest transport i gospodarka magazynowa (2,26 mld zł).

Z kolei Instytut Keralla Research pytał przedstawicieli mikro, małych i średnich firm o to, czy spotykają się z nieterminowym opłacaniem faktur przez klienta. Wyniki opublikował BIG InfoMonitor. Z analizy wynika, że prawie 81% ankietowanych spotyka się regulowaniem przez kontrahenta płatności po terminie. Co ciekawe najlepsza jest pod tym względem sytuacja w branży budowlanej, gdzie na nieterminowe płatności skarży się „tylko” niespełna 58% ankietowanych. Płacenie faktur po czasie jest zmorą branży transportowej, z takim zjawiskiem spotkało się niemal 80% ankietowanych. Najgorsza jest pod tym względem sytuacja w handlu – na nieterminowe płatności skarży się ok. 92% ankietowanych.

Przedsiębiorcy byli też pytani o długość przeterminowania należności. Na faktury przeterminowane o ponad 60 dni w ciągu ostatniego pół roku skarżyło się 35% wszystkich ankietowanych. 63% nie zetknęło się z takim zjawiskiem, a 2% udzieliło odpowiedzi „nie wiem”, bo w przypadku tego pytania była do wyboru trzecia opcja. Branża budowlana znowu jawi się jako dość solidna. Tylko 19 % ankietowanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy spotkało się z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni, a 81% nie miało styczności z takim zjawiskiem. Znowu gorsza sytuacja panuje w sektorze transportowym. Odpowiedzi „tak” udzieliło 36% ankietowanych, „nie” – 58%, a „trudno powiedzieć” – 6%.

Badanie Keralla Research zostało przeprowadzone w lipcu tego roku. Techniką były wywiady telefoniczne, a próba badawcza wyniosła 500 osób.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony