Partnerzy serwisu:

Budowy mogą być cichsze. Powstała elektryczna koparka

Leonard Dolecki 03.02.2019

Budowy mogą być cichsze. Powstała elektryczna koparka
fot. YouTube
Place budowy w miastach to częsta zmora mieszkańców. Jednym z czynników utrudniającym im życie w czasie prowadzenia prac jest wzmożony hałas. Oczywiście części aspektów budowy, które generują głośne dźwięki, nie da się wyeliminować, ale co gdyby chociaż wyciszyć silniki maszyn? Tu odpowiedzią może być elektromobilność.
Pojazdy na prąd to poza wieloma zaletami również wyeliminowanie hałasu silnika. Bywały nawet przypadki, że uznawano je za zbyt ciche prze co niebezpieczne. O elektromobilności mówi się już w przypadku praktycznie każdego środka transportu, więc dlaczego nie pomyśleć o maszynach budowlanych?

Do takich wniosków doszła firma Caterpillar, która we współpracy z Pon Equipment, stworzyła elektryczną koparkę. Maszyna nosi nazwę Caterpillar 323F Z-Line i jest zmodernizowaną wersją koparki o silniku diesla. Silnik ten został zastąpiony ogromną baterią, która pozwoli na 5-7 godzin pracy. Waga akumulatora to niemal 4,5 tony, czyli ok. trzy razy więcej niż ważył diesel dzięki czemu stanowi ona przeciwwagę koparki. Mieści ona 300 kWh energii. Według informacji producenta – pełne naładowanie baterii trwa ok. 2 godzin.

Pierwszy egzemplarz koparki trafił do norweskiej firmy Veidekke i z informacji podanych przez portal Tek.no wynika, że zamówiła ona kolejne osiem sztuk.

Poza zmniejszoną ilością emisji szkodliwych substancji z placu budowy takie rozwiązanie to zniwelowanie hałasu. Elektryczna koparka jest niesłyszalna z odległości większej niż 50 metrów. Silnik na prąd praktycznie nie generuje dźwięku. Jedyne efekty akustyczne powoduje tu hydraulika.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony