Partnerzy serwisu:

Buduje się! Obwodnica Staszowa będzie gotowa jesienią 2018 roku

inf. pras. 10.07.2017

Buduje się! Obwodnica Staszowa będzie gotowa jesienią 2018 roku
fot. Starostwo Powiatowe w Staszowie
Po ponad 7-letnim procesie planowania, konsultacji społecznych i uzgodnień środowiskowych, rozpoczęto budowę obwodnicy Staszowa. Droga o długości blisko 5 km powstanie do końca października 2018 roku.
Uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ZRID dla etapów II i IV pozwoliło na rozpoczęcie prac przygotowawczych, m.in. wycinki drzew oraz odhumusowania terenu. Prace te mają być wykonane do końca lipca br.

Północno-zachodnia obwodnica Staszowa, to inwestycja długo wyczekiwana. Usprawni i ułatwi ruch w regionie, wpłynie na rozwój miasta, a poprzez znaczne ograniczenie ruchu kołowego w centrum Staszowa, poprawi warunki życia jego mieszkańców.

- Długość budowanego odcinka wynosi 4,87 km. W znacznej części obwodnica przebiegać będzie przez tereny leżące poza miastem, łącząc trzy drogi wojewódzkie: nr 765 - Osiek-Staszów-Chmielnik, 757 - Stopnica-Staszów i 764 - Staszów-Raków-Kielce wylicza, cytowana w komunikacie prasowym Paulina Majczak-Tarka ze staszowskiego Starostwa Powiatowego.

Jak wyjaśnia, inwestycja będzie się zaczynała rondem na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Targową. Następnie będzie przebiegać niemal równolegle z torami kolejowymi i mniej więcej na wysokości stacji PKP przetnie się z drogą na Stopnicę – tu również powstanie rondo. – Kolejne dwa zupełnie nowe skrzyżowania okrężne zbudowane zostaną na przecięciu nowej obwodnicy z trasą na Chmielnik, tuż przed Oględowem, i trasą na Raków-Kielce, za Radzikowem, koło placówki Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Nieco wcześniej nowa obwodnica, nowoczesnym mostem, przetnie rzekę Czarną – wylicza Paulina Majczak – Tarka.

Jak dodaje przedstawicielka Starostwa, na całej długości obwodnicy przewidziano poprowadzenie drogi jednojezdniowej o dwóch pasach ruchu. Droga na większości swojej długości będzie miała 7 metrów szerokości, poszerzy się jedynie na rondach i w okolicy dwóch skrzyżowań z drogami gminnymi. Powstanie konieczna infrastruktura: system odwodnień, niezbędne ekrany akustyczne, oświetlenie w newralgicznych punktach, ogrodzenia z metalowej siatki, utrudniające zwierzętom wtargnięcie na drogę, przepusty pod jezdnią dla zwierząt. Obok obwodnicy powstaną drogi techniczne, które umożliwią, m.in. dojazd do pól uprawnych i posesji, jak również ścieżki rowerowe oraz chodniki. Zostaną także zbudowane miejsca parkingowe dla około 15 ciężarówek i 20 samochodów osobowych.

Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawcą, zarówno prac projektowych, jak i budowlanych, jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart z Kielc. Całkowita wartość robót, które powinny zakończyć się do końca października 2018 roku, to 19 milionów 667 tysięcy złotych. Inwestycja powstaje przy współfinansowaniu z Funduszy Europejskich – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obwodnice
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony