Partnerzy serwisu:

Buduje się S19 Janów Lub. – Lasy Janowskie

Redakcja 16.09.2019

Buduje się S19 Janów Lub. – Lasy Janowskie
fot. GDDKiA
Trwają już prace na odcinku drogi ekspresowej S19 na terenie województwa lubelskiego, tuż przy granicy z Podkarpaciem. Wykonawca odcinka – Strabag i Strabag Infrastruktura Południe – porządkuje teren po wycince drzew, wytycza przebieg przyszłej trasy w terenie oraz wykonuje pierwsze roboty ziemne.
W poniedziałek miało miejsce symboliczne wbicie łopaty w miejscu przyszłego węzła Lasy Janowskie.

Mowa o odcinku o długości nieco ponad 8 km. Przyszła Via Carpatia ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci pas po zewnętrznej stronie korpusu drogowego.

W ramach zadania powstanie węzeł Lasy Janowskie, na którym droga ekspresowa połączy się z istniejącą DK-19 oraz z drogą gminną relacji Łążek Garncarski – Łążek Ordynacki (droga ekspresowa ma być poprowadzona dołem). Ma to być węzeł typu „trąbka”.

Do wybudowania jest także 12 obiektów inżynierskich, w tym mosty, wiadukty i przejścia dla zwierząt. W ramach zadania wyremontowani i przebudowana będzie droga krajowa nr 19 oraz przebudowane drogi gminne.

Sąsiednie odcinki

Jak przypomina GDDKiA, prace trwają także na pozostałych dwóch odcinkach S19 – od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Janów Lubelski Północ i od węzła Janów Lubelski Północ do węzła Janów Lubelski Południe.

Wkrótce ma być wydana decyzja zezwalająca na realizację dwóch kolejnych odcinków S19 w województwie lubelskim. W październiku natomiast ma być wydany ZRID na pierwszy z sześciu odcinków przyszłej S19 w województwie podkarpackim: pomiędzy węzłem Lasy Janowskie a Sokołowem Małopolskim.

130 km w realizacji

Obecnie w realizacji, w systemie projektuj i buduj, jest blisko 130 km drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim.

Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim.

Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla czterech odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje ZRID. Są to: Lublin Węglin – Niedrzwica Duża, Kraśnik – Janów Lubelski, obwodnica Janowa Lubelskiego i Janów Lubelski – Lasy Janowskie.

Na terenie województwa podkarpackiego procedowane jest pięć wniosków o wydanie ZRID dla odcinków: Lasy Janowskie – Zdziary, Zdziary – Rudnik nad Sanem, Rudnik nad Sanem – Nisko Południe, Podgórze – Kamień oraz Nisko Południe – Podgórze. Dla jednego odcinka przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku: Kamień – Sokołów Małopolski Północ.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą. Kierowcy zaoszczędzą co najmniej godzinę.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony