Partnerzy serwisu:

Buzek: Polska będzie odchodzić od węgla z powodów ekonomicznych

Łukasz Kuś 11.04.2016

Buzek: Polska będzie odchodzić od węgla z powodów ekonomicznych
fot. Marian Siedlaczek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Unia Europejska ma dzisiaj wiele problemów. Energetyka jest jedynym obszarem, który łączy Europę. Unia energetyczna jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa – powiedział prof. Jerzy Buzek podczas II Kongresu Elektryki Polskiej.
Były premier zwrócił uwagę, że Polska będzie się wycofywać z energetyki węglowej, a zadecydują o tym względy ekonomiczne i geologiczne.

– Dzisiaj trzeba oddzielić energetykę od górnictwa, ale bez niego energetyka nie istnieje. W przypadku górnictwa węglowego trzeba jednak zwracać uwagę na warunki geologiczne i opłacalność wydobycia. 30– 40 lat temu Francja, Szwecja i Hiszpania wycofały się z energetyki węglowej i nie nastąpiło to z powodu pakiety klimatycznego, ale właśnie warunków geologicznych i ekonomicznych. Dziś Polska stoi przed podobnym wyzwaniem. W tej chwili górnictwo jest nieopłacalne – powiedział Buzek.

Polityka klimatyczna nie wyklucza węgla

Prof. Buzek zwraca uwagę, że nieprawdą jest jakoby Unia Europejska zmuszała Polskę do rezygnacji z węgla. Energetyka węglowa też może być przyjazna dla środowiska. 

- W pakiecie klimatycznym nie ma zapisu, że odchodzimy od węgla. Jest zapis, że mamy być węglowo neutralni, to znaczy poradzić sobie z emisjami gazów cieplarnianych. Art. 194 Traktatu daje nam prawo do produkcji energii z węgla. Ale musimy produkować energię ekologicznie. W Krakowie wprowadzono ograniczenia w spalaniu paliw stałych, bo ludność nie chciała się truć smogiem. W wielu krajach wprowadzono ograniczenia dla spalania węgla w kotłach domowych, a nawet zakazano używania kominków na drewno, aby poprawić jakość powietrza.

Energetyka węglowa może być czysta

Wyzwaniem dla Polski są dziś czyste technologie węglowe, tj. kogeneracja, naziemne zgazowanie węgla, wychwyt CO2. – W Polsce zaniedbano tę sferę. Nowoczesne technologie węglowe mają niższe emisje i Polska musi w nie inwestować. Instalacja zgazowania w Kędzierzynie-Koźlu powinna powstać dawno temu – powiedział Buzek.

Zdaniem byłego premiera każde źródło energii ma swoje wady. Jestem za budową elektrowni atomowej, co przyniesie Polsce skok cywilizacyjny. Wadą są problemy z przechowaniem odpadów, ryzyko terroryzmu. Energetyka odnawialna jest droga i niestabilna.

OZE ma wady, ale to przyszłość


W Europie są dwa priorytety: oszczędzanie energii i energia odnawialna. – OZE jest priorytetem, ale ma wady: niestabilność i koszty transmisji, których nie wlicza się do cen. Spalanie biomasy prowadzi do powstania mikrodrobin, które są groźniejsze od węgla. Wiatraki są coraz trudniejsze do instalacji. Farmy wiatrowe są nietrwałe. W fotowoltaice jesteśmy zależni od Chin, które kontrolują metale ziem rzadkich – powiedział europarlamentarzysta.

Prof. Buzek zwraca uwagę, że przyszłością energetyki jest rynek mocy i odejście od cen regulowanych. Pomagać trzeba wrażliwym konsumentom, ale dążyć do rozwoju konkurencji na rynku mocy. Produkcja energii musi stać się tańsza i oparta w większym stopniu na energetyce prosumenckiej. Trzeba rozwijać sieci transmisyjne w kierunki obsługi prosumentów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony