Partner serwisu

Bydgoszcz chce wzmocnić swoją rolę w sieci TEN-T

ep. 07.05.2021

Bydgoszcz chce wzmocnić swoją rolę w sieci TEN-T
fot. Google Maps
Na 2023 rok planowana jest rewizja sieci TEN-T. Bydgoszcz chce wykorzystać tę szansę, by miasto zostało uznane za drogowo-kolejowy węzeł sieci bazowej. Obecnie Bydgoszcz jest węzłem sieci kompleksowej.
Konsultacje dotyczące zmiany wytycznych dotyczącej TEN-T Komisja Europejska prowadziła do 5 maja. Swoje stanowisko w tej sprawie wyraziła rada miejska Bydgoszczy. – Bydgoski samorząd wysnuwa postulat, aby przy okazji planowanej na 2023 rok rewizji sieci TEN-T, Bydgoszcz zyskała status węzła sieci bazowej drogowo-kolejowego – zwraca uwagę Łukasz Religa, prezes stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak.

Radni miejscy zauważyli, że od 2013 roku, czyli od czasu przyjęcia rozporządzenia dotyczącego TEN-T w Bydgoszczy wiele się zmieniło – wykonano wiele działań na rzecz rozwoju węzła drogowo-kolejowego w tym mieście.

Jak wskazują samorządowcy, przez Bydgoszcz przebiega linia kolejowa nr 131, która jest elementem sieci bazowej i łączy się na tym obszarze z linią nr 201 przeznaczona do przewozów towarowych. Ta znajdująca się obecnie w sieci kompleksowej linia będzie modernizowana. Planowana jest m.in. jej elektryfikacja i dostosowanie do prędkości 100 km/h w przypadku pociągów towarowych.

Trwają też prace nad utworzeniem strategicznego dla Polski terminala przeładunkowego Bydgoszcz – Emilianowo. Spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest na końcowym etapie podpisania porozumienia z Polskimi Kolejami Państwowymi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa mającego na celu wspólne zarządzanie powyższym terminalem. Terminal będzie logistycznym hubem przeładunkowym kolejowo-drogowym. Będzie pozwalał na szybkie skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i w Gdyni.

Dodatkowo wokół Bydgoszczy powstają drogi ekspresowe (m.in. S5 i S10), co zdaniem radnych tworzy doskonałe warunki do tworzenia wokół tego miasta rozwiązań multimodalnych.

Radni podkreślają, że znaczenie sieci transportowej kolejowo – drogowej wokół Bydgoszczy będzie rosło. Dalszy rozwój Bydgoszczy jako węzła transportowego będzie miało znaczenie pondregionalne – przekonują przedstawiciele miasta.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony