Partner serwisu

Bydgoszcz. Wiadukty Warszawskie z podporami. Wkrótce wróci ruch

Magdalena Romanowska 30.05.2021

Bydgoszcz. Wiadukty Warszawskie z podporami. Wkrótce wróci ruch
fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Dobiegły końca prace związane z podparciem wiaduktów Warszawskich w Ciągu ul. Fordońskiej w Bydgoszczy. ZDMiKP w Bydgoszczy zapowiada, że w połowie czerwca zostanie przywrócony ruch pojazdów na wszystkich pasach ruchu. Kost podparcia obu wiaduktów to 1,5 mln zł.
Wiadukty Warszawskie w Bydgoszczy powstały na początku lat 70. ubiegłego wieku. Składają się na nie dwa obiekty o długości 430 i 436 m, po 23 przęsła każdy. Zlokalizowane są w ciągu ul. Floriańskiej. Kilkanaście lat temu wiadukty przeszły remont, który przywrócił im funkcjonalność, ale stan niektórych elementów wciąż się pogarszał.

Planowana jest zupełna rozbiórka tych obiektów, zbudowanych ponad 50 lat temu w oparciu o prefabrykowane belki strunobetonowe typu korytkowego, materiał, który dziś uważany jest za nietrwały i awaryjny w przypadku budownictwa mostowego. Zanim jednak te plany zostaną zrealizowane, potrzebne jest doraźnie rozwiązanie, które pozwoli na użytkowanie obiektów jeszcze przez kilka lat. Dlatego bydgoski ZDMiKP przeprowadził prace związane z podparciem obiektów. Zadanie właśnie zostało ukończone.

Pod wiaduktami ustawionych zostało 8 podpór, z których każda składa się z 4 żelbetowych słupów zakończonych głowicami z teflonowym łożyskowaniem ślizgowym. Umożliwiło to wzmocnienie wiaduktów oraz rozpoczęcie właściwych prac naprawczych pod obiektem, przy jednoczesnym utrzymaniu na nim ruchu. Obecnie prowadzone są prace odbiorowe wykonanych podpór.

Trwa także przygotowanie i wprowadzenie nowej organizacji ruchu na obu obiektach w celu oddania do użytku wszystkich pasów ruchu. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, wykonane podpory i prace naprawcze pozwolą na zachowanie funkcji przeprawy i zgodnie z ekspertyzą pozwolą użytkować obiekt jeszcze tylko przez około 10 lat.

Powstał już wstępny harmonogram działań w zakresie budowy nowych wiaduktów Warszawskich. Przetarg na wykonanie koncepcji projektowej rozbiórki starych obiektów i budowy nowych ma zostać ogłoszony w 2022 r. Koncepcja ma powstać w latach 2022-2023.

Ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej na (projekt architektoniczno-budowlany wraz z projektami technicznymi) dla rozbiórki i budowy nowych obiektów – rok 2023, a realizacja będzie miała miejsce w latach 2023-2025.

Uzyskanie pozwolenia na budowę planowo ma nastąpić w 2025 r., zaś przeprowadzenie procedury wyłonienia wykonawcy robót budowlanych w roku 2026. W latach 2026-2029 nastąpi właściwa rozbiórka i budowa nowych obiektów. Obecnie ZDMiKP w Bydgoszczy szacuje koszt budowy na około 200 mln zł.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony