Partner serwisu

Bydgoszcz z przetargiem na nowy wiadukt na ul. Armii Krajowej

Przemysław Farsewicz 30.03.2022

arrow
arrow
Bydgoszcz z przetargiem na nowy wiadukt na ul. Armii Krajowej
fot. ZDMiKP Bydgoszcz/Facebook
Bydgoszcz z przetargiem na nowy wiadukt na ul. Armii Krajowej
Bydgoszcz z przetargiem na nowy wiadukt na ul. Armii Krajowej
Drogowscy w Bydgoszczy wystartowali z przetargiem na modernizację zachodniego wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej. 75-metrowy obiekt zostanie zastąpiony nowym i dostosowany do potrzeb pieszych i rowerzystów. Na wiadukcie pozostaną dwa pasy ruchu.
Bydgoszcz w kwietniu 2020 roku zakończyła przebudowę wschodniego wiaduktu przy ul. Armii Krajowej. Teraz przyszła kolej na modernizację drugiego – zachodniego – obiektu, który znajduje się na drodze wylotowej z miasta na północ w kierunku Grudziądza.

Wiadukty wraz z dwujezdniową ul. Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Nowa trasa odciążyła ulicę Gdańską. Wiadukty usytuowano nad torami dwóch linii kolejowych Bydgoszcz – Kutno oraz magistrali węglowej.

Jak podkreślają bydgoscy drogowcy, stan techniczny wiaduktów nie był już najlepszy. Nie spełniały też współczesnych norm technicznych stawianym obiektom na drogach o tak dużym natężeniu ruchu. Obiekt wschodni, został przebudowany więc w latach 2019-2020. Zaś teraz marca Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy ogłosił przetarg w formule projektuj i buduj na modernizację ostatniego wiaduktu.

– W zakres zadania wchodzi optymalizacja dokumentacji, rozbiórka obiektu i budowa nowego oraz doprojektowanie dodatkowych elementów, takich jak drogi rowerowe – wyjaśniają drogowcy. Nowy obiekt będzie wyglądał identycznie jak sąsiedni wiadukt – pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Nowy wiadukt, podobnie jak sąsiedni, będzie miał najwyższą nośność, jaką przewidują aktualne normy budowlane dla obiektów inżynierskich.

Zachowane zostaną dwa pasy ruchu dla samochodów, natomiast zlikwidowany zostanie nieużywany pas awaryjny, a odzyskane w ten sposób miejsce przeznaczone zostanie na drogę rowerową. Będą więc schody po obu stronach torów kolejowych, chodnik i droga rowerowa od strony ul. Czerkaskiej oraz pochylnia pieszo-rowerowa do Lasu Gdańskiego. Jeśli w trakcie prac nie wystąpi konieczność dodatkowych robót prace budowlane potrwają około roku.

O wyborze najkorzystniejszej oferty zadecydują cena, termin wytworzenia konstrukcji oraz długość gwarancji. Pożądana przez drogowców długość gwarancji to 15 lat. Termin składania ofert wyznaczono do 12 kwietnia.

Obu wiaduktom radni miejscy w lutym nadali patrona Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony