Partnerzy serwisu:

CBRE: Logistyka największym wygranym czasu pandemii? Dobre dane za I kwartał

Aleksander Domański 03.05.2020

CBRE: Logistyka największym wygranym czasu pandemii? Dobre dane za I kwartał
fot. C. Hartwig
Pierwszy kwartał tego roku nie przyniósł odczuwalnych skutków pandemii wirusa z Wuhan na polskim rynku magazynowym – wynika z opublikowanego pod koniec kwietnia raportu CBRE. Nie oznacza to jednak, że branża nie widzi długofalowego wpływu ogólnoświatowego zamieszania polityczno-gospodarczo-społecznego. 
Analitycy międzynarodowej firmy świadczącej usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych stwierdzają, że pandemia nie ma większego wpływu na dotychczasowe operacje w centrach dystrybucyjnych, a większość centr magazynowych pracowała bez zmian. Co prawda część zakładów produkcyjnych została zamknięta, lecz był to stan tymczasowy i produkcja została w nich lub ma zostać niebawem wznowiona.

W omawianym okresie na rynku pojawiło się 421 tys. m kw. nowych powierzchnia magazynowych. To spadek, licząc rok do roku, o 15 proc., ale raport tłumaczy ten stan rzeczy rekordowym wynikiem osiągniętym w 2019 roku, a nie skutkami pandemii. Co istotne, wzrósł popyt na powierzchnie magazynowe i to o 11 proc. Na wysokim poziomie utrzymuje się też ilość powierzchni w budowie – która wynosi 2 170 000 metrów kwadratowych.

Kolejnymi danymi świadczącymi o stabilności rynku są powierzchnie pustostanów, które wyniosły 7,02 proc. – to o 0,2 punktu procentowego mniej niż pod koniec zeszłego roku. Niezmienna jest stawka czynszy umownych, która mieści się w przedziale 2,6 do 3,9 euro za miesiąc za metr kwadratowy.

Raport podkreśla, że dane są lepsze od zakładanych we wstępnych prognozach. Jednocześnie jednak zwraca się uwagę na zagrożenia i wyzwania, jakie tworzy sytuacja, z jaką mamy obecnie do czynienia.

Ze względu na trudną sytuację na rynku część firm, głównie z branż handlowej i motoryzacyjnej może wnioskować o czasową redukcję lub rozłożenie w czasie czynszów magazynowych. Przed rynkiem stoi zadanie przeformułowania łańcuchów dostaw ze względu na zwiększony popyt na handel elektroniczny i sprzedaż wysyłkową. Warto tu zwrócić uwagę, że skala tego zjawiska może być znacznie większa, jeżeli polska i inne gospodarki europejskie, w tym niemiecka, postanowią skrócić łańcuchy dostaw, by być mniej zależnym od produkcji w Chinach i innych państwach azjatyckich. A jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.

Kwarantanna i obostrzenia z nią związane szybko wpłynęły na nawyki konsumenckie. Zwiększyło się zainteresowanie sektorem e-grocery, czyli internetowych zakupów spożywczych, co może przełożyć się na zwiększony popyt na obiekty logistyczne i wzrost znaczenia logistyki w dłuższej perspektywie.

Autorzy raportu mają również świadomość niemożliwości przewidzenia czasu trwania pandemii, a tym samym niepewność wszelkich prognoz. – Przy dużej niepewności obecna sytuacja wymusza innowacyjność nowych strategii działania tak, by wyjść z kryzysu silniejszym – czytamy w zakończeniu pracy analityków CBRE.  

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport