Partner serwisu

Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna

inf. pras./red. 19.01.2023

Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna
fot. Lafarge Polska
Lafarge zainwestuje 380 mln zł w projekt, dzięki któremu powstanie instalacja wychwytująca 100 proc. emisji CO2 z produkcji klinkieru. W ten sposób Cementownia Kujawy stanie się pierwszą w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie zeroemisyjnych cementowni. Właśnie podpisano umowę na dofinansowanie projektu.
Instalacja powstanie w ramach projektu Kujawy Go4ECOPlanet. Część środków na jego realizację będzie pochodziło z programu Innovation Found. 19 stycznia 2023 roku w Brukseli podpisana została umowa o dofinansowanie. Łączna kwota kosztów poniesionych na projekt przez 10 lat to 380 mln euro, z czego 265 mln euro to koszty inwestycyjne. Dofinansowanie UE wynosi 228 mln euro – poinformował Lafarge. W tym roku realizowane będą działania związane z projektowaniem i finalizacją umów z partnerami projektu, natomiast uruchomienie instalacji planowane jest na 2027 rok.

W okresie realizacji inwestycji w Cementowni Kujawy powstanie infrastruktura do wyłapywania dwutlenku węgla z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru i jego skraplania oraz infrastruktura towarzysząca. Jak podano, instalacja zostanie oparta na technologii Cryocap ™ FG firmy Air Liquide oddzielającej dwutlenek węgla z gazów emitowanych do atmosfery. Wychwyci ona 100% emisji CO2 powstałych z produkcji klinkieru, czyli podstawowego składnika do produkcji cementu. Dzięki temu Cementownia Kujawy będzie mogła także produkować cement o bardzo niskiej emisji. Jak wyliczono, w ciągu 10 lat instalacja wyłapie ponad 10 mln ton CO2, co stanowi 10% rocznej emisji całego sektora cementowego w Polsce.

Zastosowanie wychwytywania na skalę przemysłową pozwoli na replikację tej technologii w innych cementowniach oraz branżach na świecie. Dalszy etap to stworzenie pełnego łańcucha wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Po skropleniu i załadunku CO2 zostanie przetransportowane koleją do punktu przeładunkowego w porcie morskim, a stamtąd załadowane na statki i dostarczone na Morze Północne. Trwałe magazynowanie odbędzie się w specjalnie przeznaczonych do tego wyeksploatowanych kawernach po złożach gazu i ropy naftowej – wyjaśniono w komunikacie. Do tego potrzebna będzie współpraca z innymi partnerami mającymi wiedzę i doświadczenie w skraplaniu, transporcie i magazynowaniu gazów. Będzie ona realizowana w ramach oddzielnego projektu w konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Lafarge w Polsce.

Najnowszy projekt będzie realizowany w ramach strategii zrównoważonego rozwoju Lafarge i Grupy Holcim, której celem jest m.in. dekarbonizacja procesów przemysłowych. W ostatnich latach firma zwiększyła m.in. wykorzystanie paliw alternatywnych, wprowadziła także niskoemisyjne cementy. Modernizuje także Cementownię Małogoszcz. – Te wszystkie działania w połączeniu z wychwytywaniem CO2 przełożą się na znaczące obniżenie śladu węglowego w betonie i całym budownictwie, co powoli tworzyć rzeczywiście zielone budynki i inne obiekty infrastrukturalne.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony