Partner serwisu

Cemetownia Rudniki. Wykorzystanie paliw alternatywnych przekracza 90 proc.

inf. pras. 06.06.2022

Cemetownia Rudniki. Wykorzystanie paliw alternatywnych przekracza 90 proc.
fot. Cemex Polska
Należąca do Cemex Polska Cementowania Rudniki niedawno przeszła modernizację. Jej celem było m.in. zwiększenie udziału paliw alternatywnych z 55 do 75 proc. Cel ten wypełniono z nawiązką. Obecnie paliwa alternatywne stanowią już ponad 90 proc. wszystkich paliw stosowanych w procesie produkcyjnym. Pod tym względem Cementownia Rudniki jest na drugim miejscu w Grupie CEMEX na świecie.
W minionym tygodniu zmodernizowaną cementownię odwiedził prezes CEMEX Fernando Gonzalez.

Inwestycje zrealizowane przez CEMEX miały na celu unowocześnienie cementowni, tak by zapewniała klientom produkty jeszcze wyższej jakości niż dotychczas, a także by proces produkcyjny w jak najmniejszym stopniu oddziaływał na środowisko.

Ostatnie lata stoją pod znakiem intensywnego rozwoju Cementowni Rudniki, jednego z trzech zakładów cementowych CEMEX Polska, gdzie uruchomiony został w ostatnich latach nowy piec i linia technologiczna z wieżą wymiennika. Modernizacja pozwoliła na znaczące obniżenie kosztów produkcji i skutkowała spadkiem jednostkowego zużycia ciepła o 21% i obniżeniem emisji dwutlenku węgla o 17% na tonę. Nowa nitka stworzyła szerokie pole do dalszych innowacji i usprawnień związanych z ograniczaniem wpływu produkcji na środowisko, a także do dalszej redukcji kosztów.

– CEMEX konsekwentnie modernizuje swoje zakłady. Dzięki wprowadzanym usprawnieniom, CEMEX może oferować swoim klientom produkty jeszcze wyższej jakości niż dotychczas, jednocześnie ograniczając wpływ prowadzonej działalności na środowisko – mówi Tadeusz Radzięciak, członek Zarządu ds. Produkcji i Technologii Cementu w CEMEX Polska.

Pierwszy rozruch pieca odbył się w 2019 roku a oficjalna inauguracja z udziałem Prezesa CEMEX Fernando Gonzaleza odbyła się w dniu 1 czerwca 2022 roku.

Poprzez zastosowanie licznych dodatków alternatywnych Zakład prezentuje też bardzo dobre osiągnięcia w zakresie redukcji udziału klinkieru w cemencie (66%) , a zdekarbonizowane surowce odpadowe stanowią już ponad 12 % wsadu materiałowego na klinkier. Reasumując udział surowców alternatywnych przekracza ogólnie 45 % masy cementu.

W 2021 roku CEMEX zaoferował swoim klientom pierwsze w Polsce produkty Vertua, które pozwalają na znaczne zmniejszenie śladu węglowego nowych budynków i infrastruktury. Początkowo oferta obejmowała betony, domieszki i cementy luzem, a następnie w maju 2022 roku oferta Vertua została poszerzona o dwa cementy workowane.


CEMEX w Polsce uzyskał w 2021 roku certyfikaty Deklaracji Środowiskowej typu III (EPD) dla cementów produkowanych w zakładach cementowych w Rudnikach, Chełmie, w Przemiałowni w Gdyni oraz dla betonu Vertua produkowanego w Polsce.
Dokumenty przygotowane przez Instytut Techniki Budowlanej stanowią potwierdzenie ulepszonych właściwości wyrobów w obszarze ich wpływu na środowisko. To pierwsze takie certyfikaty uzyskane przez CEMEX na świecie, które wpisują się w realizację celów klimatycznych firmy oraz strategię „Future in Action”. Produkty dysponujące deklaracją są wykorzystywane m.in. do budowy obiektów, dla których uzyskuje się certyfikaty takie jak LEED, BREEAM czy DGNB.

Cementownia w Rudnikach zarejestrowana jest w europejskim systemie ekozarządzania i audytu EMAS, co jest potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów środowiskowych.

Inwestycje w Cementowni Rudniki wpisują się w działania CEMEX, zmierzające do złagodzenia zmian klimatu. W 2020 roku firma ogłosiła strategię Climate Action, ustanawiając własny, globalny cel redukcji emisji dwutlenku węgla – o 35% do 2030 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku). Wspomniany cel został już osiągnięty w Europie. Do 2030 roku CEMEX zamierza zredukować emisję w swoich europejskich zakładach aż o 55%, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2.

CEMEX ogłosił ponadto, że w 2050 roku chce dostarczać swoim klientom na całym świecie wyłącznie beton o zerowym śladzie węglowym.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
CEMEX Polska
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony