Partner serwisu

CEMEX zakończył kolejny etap betonowania w Elektrowni Dolna Odra

inf. pras. 26.01.2022

CEMEX zakończył kolejny etap betonowania w Elektrowni Dolna Odra
fot. Cemex Polska
CEMEX zakończył betonowanie płyt fundamentowych turbozespołu bloków gazowo-parowych, powstających w Elektrowni Dolna Odra. Inwestycja realizowana przy Elektrowni Dolna Odra należącej do Grupy PGE ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Projekt realizowany jest przez konsorcjum firm General Electric i Polimex Mostostal.
W Elektrowni Dolna Odra powstają dwa bloki energetyczne zasilane paliwem gazowym, o łącznej mocy ok. 1400 MW. Betonowanie płyt fundamentowych rozpoczęło się w maju br. Mieszanki betonowe potrzebne do realizacji projektu zostały wyprodukowane w wytwórni betonu towarowego w Szczecinie oraz w mobilnej wytwórni CEMEX działającej na terenie budowy.

Na potrzeby betonowań płyt turbozespołu, Zespół Jakości i Technologii Betonu CEMEX opracował specjalną recepturę mieszanki betonowej, która nie tylko spełnia wymagania dotyczące wytrzymałości na ściskanie i wodoszczelności, ale także charakteryzuje się bardzo niskim poziomem ciepła hydratacji, wymaganym ze względu na specyfikę powstającego obiektu.

Proces projektowania mieszanki obejmował badania kalorymetrii (ilości wydzielonego ciepła mieszanki betonowej). Po uzyskaniu pozytywnych wyników przeprowadzona została komputerowa symulacja rozkładów temperatury w gotowym elemencie.

Proces kontroli jakości betonowań płyt turbozespołu obejmował dodatkowo stały monitoring temperatury w elemencie, a uzyskane wyniki potwierdziły założenia symulacji komputerowej.

– Budowa bloków energetycznych stanowi duże wyzwanie. Realizacja takiej inwestycji wymaga zastosowania wysokiej klasy materiałów oraz zaangażowania doświadczonych specjalistów. Zespół CEMEX Polska zadbał o właściwą jakość dostarczonych mieszanek betonowych, a także o to, by proces betonowania został zrealizowany sprawnie i z zachowaniem najwyższych standardów. Wszystko to pozwala na wieloletnie, bezpieczne użytkowanie betonowanych elementów – mówi Tomasz Szczepański, Menadżer Projektów Mobilnych Wytwórni Betonu w CEMEX Polska.

CEMEX Polska na budowę Elektrowni Dolna Odra dostarcza przede wszystkim betony konstrukcyjne oraz nawierzchniowe. Zastosowane cementy pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 potrzebne do ich wyprodukowania. Cement używany na potrzeby produkcji betonu sprowadzany jest z Niemiec.

Udział CEMEX w tej inwestycji potwierdza zaangażowanie firmy w strategię Future in Action i aktywności podejmowane na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Elektrownia Dolna Odra: nowe bloki energetyczne Projekt w Elektrowni Dolna Odra jest realizowany przez konsorcjum firm: General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal. Ich zadaniem jest zaprojektowanie, dostawy, budowa i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą.

Budowa nowych bloków o mocy 1400 MW pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Nowe jednostki wytwórcze będą nie tylko najnowocześniejsze w Polsce, dołączą także do grona najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie. Nowa inwestycja PGE to jeden z kluczowych elementów transformacji w kierunku niskoemisyjnym.

Bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego, w związku ze zmiennym i związanym z pogodą poziomem produkcji energii, który charakteryzuje farmy wiatrowe.

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63 procent w porównaniu z 59-60 procent). Bloki będą się charakteryzować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu.
Uruchomienie bloków zostało zaplanowane na koniec 2023 roku.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
CEMEX Polska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony