Partner serwisu

Chiny: statki czekają na wejście do portu. „Oto strategia zero covid”

GR 11.05.2022

Chiny: statki czekają na wejście do portu. „Oto strategia zero covid”
fot. Reb42, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org
O 34 proc. wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca liczba statków oczekujących na zacumowanie w porcie w Szanghaju – podaje Reuters. Głównym powodem są restrykcje związane z Covid19.
Niedawno twardy lockdown został wprowadzony w 25-milionowym Szanghaju, którego mieszkańcy musieli zostać w domach. Obostrzenia dotykają też sfery gospodarczej. Problem statków czekających w kolejce na wpłynięcie do chińskich portów poruszył niedawno na Twitterze Ian Bremmer, amerykański politolog. – Oto chińska polityka zero covid: statki nie mogą się dostać do portu – czytamy we wpisie nawiązującym do objętej przez Państwo Środka, zdaniem wielu komentatorów utopijnej strategii, dążącej do „całkowitego wyeliminowania” wirusa SarsCov2 z populacji (była ona widoczna np. podczas niedawnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, sportowcy i dziennikarze codziennie przechodzili testy na Covid19). Bremmer dodał mapę ilustrującą pozycje licznych statków przebywających w pobliżu portów

Jego obserwacje potwierdzili dziennikarze Reutersa, którzy poinformowali kilka dni temu, że ze względu na obostrzenia covidowe „liczba statków oczekujących na zacumowanie w porcie Szanghaj wynosi 344, co oznacza wzrost o 34% na przestrzeni ostatniego miesiąca”. – Jednocześnie wysyłka towarów z magazynu w Chinach do magazynu w Stanach Zjednoczonych trwa o 74 dni dłużej niż zwykle – czytamy w tekście.

Dziennikarze Reutersa spodziewają się pogorszenia problemów związanych z zerwanymi łańcuchami dostaw, na co ich zdaniem wpłynie nie tylko sytuacja covidowa w Chinach, ale też wojna na Ukrainie i zawirowania geopolityczne. – Badanie przeprowadzone przez analityków z Royal Bank of Canada (RBC) wykazało, że jedna piąta światowej floty kontenerowców utknęła obecnie w korkach. Statki z Chin do Europy również docierają ze średnio czterodniowym opóźnieniem, co powoduje efekt domina – czytamy.

Portal worldometer.com informuje, że we wtorek, 10 maja w liczących ok. 1,4 mld mieszkańców Chinach odnotowano 357 objawowych i 3118 bezobjawowych przypadków Covid19 (Chiny liczą je osobno). Walkę z chorobą przegrało 6 osób. Od początku epidemii w Państwie Środka odnotowano ponad 220 tys. przypadków oraz ponad 5 tysięcy zgonów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport