Partnerzy serwisu:

Co czwarty użytkownik korzysta z videotollingu na A1

ep. 16.12.2020

Co czwarty użytkownik korzysta z videotollingu na A1
fot. GTC
Po półtora roku od wprowadzenia usługi videotollingu na autostradzie A1 między Gdańskiem i Toruniem w systemie AmberGo zarejestrowało się ponad 410 tys. pojazdów. Jedna czwarta transakcji odbywa się obecnie z wykorzystaniem automatycznego systemu płatności. Operator poprawia oznakowanie na dedykowanych bramkach.
Jak podała spółka GTC zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady dokładna liczba pojazdów zarejestrowanych w systemie wynosi 410 438. Na koniec listopada liczba transakcji przy użyciu bezkontaktowego systemu wynosiła 25 proc., ale na niektórych węzłach w ten sposób płaci za przejazd nawet 40 proc. przejeżdżających.

To optymistyczne dane. – Jeśli ta tendencja utrzyma się w okresie urlopowym, bramki dedykowane wyłącznie płatnościom automatycznym nie będą musiały być przełączane w tryb mieszany podczas wzmożonego natężenia ruchu – wskazuje operator autostrady i przypomina, że skuteczność systemu zależy od tego, ilu kierowców zdecyduje się z niego skorzystać – im więcej, tym sprawniej przejedziemy przez bramki.

Sprawniejszemu przejazdowi mają także sprzyjać dedykowane tylko temu systemowi bramki.

– Nieustannie rozbudowujemy system AmberGO dokładając starań, by był on łatwo dostępny, przyjazny i intuicyjny dla użytkowników – stwierdza w komunikacie operator autostrady. Obecnie system jest dostępny bezpośrednio w aplikacji AmberOne, można z niego skorzystać także poprzez zewnętrzne aplikacje płatnicze: Autopay i SkyCash oraz aplikacje różnych banków i systemu Yanosik.

Obecnie – w reakcji na głosy zebrane w ankietach prowadzonych wśród kierowców – operator zmienia oznakowanie na bramkach. Oznakowanie bramek dedykowanych wyłącznie płatnościom w systemie AmberGO będzie jednakowe dla bramek wjazdowych i zjazdowych.

– Bramki będą odtąd oznakowane symbolem „kamery” i słowem „tylko” oraz znakiem AmberGO – tłumaczy operator.

Ma to wyeliminować przypadki, w których do dedykowanej automatycznym płatnościom bramki podjeżdża kierowca nie posiadający aplikacji. Wówczas dochodzi do niepotrzebnego blokowania przejazdu. Na ramce automatycznej nie ma możliwości dokonania opłaty manualnej. Odwrotnie natomiast jest to możliwe - kierowcy korzystający z videotollingu mogą korzystać ze wszystkich bramek, nie tylko tych dedykowanych. Dotyczy to wszystkich węzłów na płatnym odcinku A1.

Punkty poboru opłat na autostradzie A1 to miejsca, gdzie w czasie kumulacji
letnich wyjazdów nad morze dochodzi do zatorów. Czasem kolejki są na tyle duże,
że trzeba podnosić szlabany rezygnując z pobierania opłat, by rozładować powstały
zator. W czasie tegorocznych wakacji taka sytuacja miała miejsce aż 62 razy. Wtedy
ilość transakcji dokonywanych poprzez videotolling wynosiła 15 proc.   

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony